A është penduar Merkel për kundërshtimin e anëtarësimit të Ukrainës në NATO?

Ish-kancelarja gjermane Angela Merkel ka folur për luftën në Ukrainë në intervistën e saj të parë të madhe që nga largimi i detyrës. Ajo tha se nuk kishte “asgjë për të kërkuar falje” për përgjigjen e saj ndaj aneksimit të Krimesë nga Rusia nga Ukraina në vitin 2014, kur Merkel mbështeti sanksionet.

Ajo gjithashtu mbrojti kundërshtimin e saj në detyrë për anëtarësimin e Ukrainës në NATO. Merkel është akuzuar se e ka lënë Gjermaninë të pambrojtur duke ndjekur marrëdhëniet e udhëhequra nga biznesi me Rusinë.

Tubacioni Nord Stream 2 për të transportuar gazin natyror rus direkt në Gjermani u ndërtua ndërsa ajo ishte kancelare dhe u pezullua vetëm nga pasardhësi i saj, kancelari Olaf Scholz, pak para se Rusia të pushtonte Ukrainën më 24 shkurt.

Nën presionin për të vendosur sanksione të reja të rrepta mbi pushtimin, Gjermania po përpiqet të reduktojë varësinë e saj nga energjia ruse pa dëmtuar ekonominë e saj.

Por Merkel tha se Evropa dhe Rusia ishin fqinjë që nuk mund ta injoronin njëri-tjetrin. “Ne duhet të gjejmë një mënyrë për të bashkëjetuar pavarësisht nga të gjitha dallimet tona,” tha ajo.

Pushtimi ishte “jo vetëm i papranueshëm, por edhe një gabim i madh nga Rusia”, i tha ajo gazetarit gjerman Alexander Osang.

“Nëse fillojmë të kthehemi pas shekujve dhe të debatojmë se cila pjesë e territorit duhet t’i takojë kujt, atëherë do të kemi vetëm luftë”, tha ajo. “Ky nuk është asnjë opsion.”

Ajo mbrojti sanksionet e vendosura ndaj Rusisë në përgjigje të aneksimit të Krimesë dhe rolit të Gjermanisë në ruajtjen e procesit të paqes në Minsk, i cili kishte për qëllim t’i jepte fund luftimeve në Ukrainën lindore në 2014-15.

Procesi i paqes, argumentoi ajo, i dha kohë Ukrainës për t’u zhvilluar si komb dhe për të forcuar ushtrinë e saj.

“Nuk kam pse të fajësoj veten që nuk jam përpjekur mjaftueshëm”, tha ajo. “Nuk shoh se duhet të them ‘ishte e gabuar’ dhe kjo është arsyeja pse nuk kam asgjë për të kërkuar falje”.

Ajo kishte kundërshtuar anëtarësimin e Ukrainës në NATO në vitin 2008, tha ajo, sepse donte të parandalonte përshkallëzimin me Rusinë dhe sepse vetë Ukraina nuk ishte gati. “Kjo nuk ishte Ukraina që ne njohim sot,” tha ajo. “Vendi nuk ishte i qëndrueshëm, ishte i mbushur me korrupsion.”

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, vendi i të cilit mbetet jashtë aleancës së NATO-s pavarësisht ndihmës së gjerë të mbrojtjes perëndimore që nga pushtimi, e ka përshkruar vendimin e Gjermanisë në vitin 2008 si një “llogaritje të gabuar”.

Merkel, e cila u largua nga detyra gjashtë muaj më parë, tha se kishte “respektin më të lartë” për Zelensky dhe ishte e impresionuar nga “guximi dhe pasioni” me të cilin ukrainasit po luftonin për vendin e tyre.

Burimi: BBC

Leave a Reply

Your email address will not be published.

seven − four =