Lituania zbulon si po i jep fund varësisë nga energjia ruse

Parlamenti i Lituanisë e quajti Rusinë një vend terrorist dhe i etiketoi veprimet e saj si gjenocid, ndërsa u kërkoi vendeve të tjera të BE-së të ndiqnin shembullin e saj dhe të ndalonin blerjen e energjisë së Kremlinit.

Në Detin Baltik, në një anije të quajtur Independence, Lituania fillimisht nisi kërkimin e saj për t’u shkëputur nga energjia ruse. Platforma lundruese e gazit u lejon atyre të marrin gaz natyror të lëngshëm (LNG).

LNG-ja ftohet me gaz në minus 160 gradë Celsius, kështu që bëhet një lëng që aktualisht po dërgohet nga SHBA, duke lejuar Lituaninë të thyejë varësinë nga tubacionet nga Rusia.

“Ndihem krenar, para së gjithash, që e bëmë atë në kohë dhe, natyrisht, më vjen keq që vetëm ky rajon kujdesej për sigurinë e furnizimit dhe pavarësinë energjetike,” thotë Darius Silenskis, kryeshef ekzekutiv i Klaipedos Nafta që operon terminalin LNG.

Pasi forcat e presidentit rus Vladimir Putin pushtuan Ukrainën, Lituania ishte anëtari i parë i Bashkimit Evropian që njoftoi se po ndalonte të gjitha importet e gazit rus.

“Nga ky muaj – jo më gaz rus në Lituani,” shkroi presidenti Gitanas Nauseda në Twitter në prill. “Nëse ne mund ta bëjmë atë, edhe pjesa tjetër e Evropës mund ta bëjë atë!”

Që atëherë ajo ka siguruar pavarësi totale energjetike nga Rusia, ndërkohë që shumë vende evropiane janë ende duke u përpjekur për alternativa.

Shkëputja e Lituanisë nga energjia ruse nuk ndodhi brenda natës. E lodhur nga shantazhet e Kremlinit, rritja e çmimeve dhe kërcënimet ndaj furnizimeve, qeveria filloi të punojë për një zgjidhje më shumë se 15 vjet më parë. Historia ka ndihmuar gjithashtu në formimin e politikave.

Ekziston një mosbesim i thellë ndaj Rusisë pas më shumë se 50 vjet pushtimi brutal nga Bashkimi Sovjetik i atëhershëm. Asnjë familje nuk mbeti e padëmtuar.

“Ne e dimë se si kanë punuar institucionet e KGB-së, ne e dimë se si mund të zbatohen ndërprerjet e furnizimit me energji. Prandaj, ne kemi një kujtim të gjallë të strategjive që ka aplikuar Rusia,” shpjegon Jurgita Silinskaite-Vensloviene, drejtuese e tregtisë së LNG në Klaipedos Nafta.

Kjo përvojë ka nxitur një mbështetje masive publike të Ukrainës që nga shpërthimi i luftës.

Parlamenti i Lituanisë e cilësoi Rusinë një vend terrorist dhe i etiketoi veprimet e saj si gjenocid. Ajo u ka kërkuar vazhdimisht vendeve të tjera të BE-së që të ndjekin shembullin e saj dhe të ndalojnë blerjen e energjisë së Kremlinit.

“Është e nevojshme të kuptohet se blerja e burimeve ruse të energjisë do të thotë që ju financoni luftën,” tha Albinas Zananavicius, zëvendësministri i Energjisë i Lituanisë.

“Ju duhet të zgjidhni palët dhe zgjedhja e anës së gabuar në histori është një dëm shumë i madh për të ardhmen tuaj, gjë që do ta bëjë vendin tuaj më pak tërheqës për investime”.

“Unë pyes pse ai mendon se Lituania arriti të lexonte shenjat dhe filloi të largohej nga varësia nga fuqia ruse vite më parë, por fuqitë e tjera evropiane nuk e bënë këtë? Sepse është shumë e leverdishme të kesh energji të lirë”, përgjigjet ai.

“Çmimi ishte një gjë e rëndësishme. Një gjë tjetër ishte se Evropa kishte shumë iluzione për Rusinë. Ne kurrë nuk i kishim ato,” shton ai.

Por loja e pushtetit të Lituanisë nuk ka përfunduar. Tani po punon drejt pavarësisë së plotë të energjisë për të siguruar furnizime të sigurta dhe të qëndrueshme në të ardhmen.

Udhëheqësit e BE-së do të takohen në Bruksel të hënën dhe të martën për të diskutuar luftën në Ukrainë.

“Elefanti” në dhomë është embargoja e propozuar ndaj naftës ruse, e cila ende nuk është rënë dakord.

Raportohet se vendet e BE-së tani po negociojnë një plan të zbutur që do të ndalonte dërgesat e naftës ruse në det, por do të vononte sanksionet mbi naftën e dorëzuar nga tubacionet për të fituar mbi Hungarinë dhe shtetet e tjera anëtare pa dalje në det, raporton Sky News.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

eighteen + twenty =