Berisha shpërthen ndaj Alibeajt: Është i kapur kokë e këmbë! Ja si po e keqpërdor Rama!

Ish-kryeministri Sali Berisha akuzoi deputetin e PD Enkelejd Alibeaj se është i kapur këmbë, krye dhe xhep nga qeveria bashkë me 2-3 të tjerë. Duke folur për qëndrimin e një pjese të deputetëve të PD, ai tha se ata nuk pranojnë atë që ka ndodhur në PD dhe votimin e anëtarëve të saj.

Për Berishën, përpjekja për të marrë peng pluralizmin dështoi.

“Së pari siç e keni konstatuar ju janë tre votime me rreth 40-44 mijë anëtarë të përsëritura, të pakundërshtuara nga asnjë njeri në asnjë rast, por në këtë mes, një grup i vogël, ndër ta ish-kryetari dhe 2-3, ky Alibeaj dhe të tjerë të kapur këmbë, krye dhe xhep nga qeveria thonë se kjo gjë nuk ka ndodhur, nuk janë të vërteta. E vërteta është se kjo lojë dështoi në mënyrë përfundimtare se ishte një përpjekje e tmerrshme për të kapur peng pluralizmin. Nuk ishte puna e Sali Berishës. Gjithë loja ishte të mos kishim pluralizëm politik, apo të kemi pluralizëm që e komandojmë si me sustë. Çfarë Alibeaj dje? Alibeaj dje tha në mbledhje se kam 21 deputetë, unë kam kuorumin këtu. Para 10 ditësh, grupi parlamentar tha ka 40 deputetë dhe ne ishim 21 dhe kisha kuorumin, por dje në mbledhje ishin 4 deputetë që nuk i përkisnin grupit parlamentar të PD-së sepse PD-ja sipas rregullores së parlamentit ia ka dhënë grupeve të tjera, një praktikë standarde. Pra, për të pasur kuorumin mbledhja e tij, duhet të paktën të kishte 27 deputetë. Por atij kur i intereson thotë e kam me 40 deputetë grupin, kur nuk i intereson thotë se grupi ka…një sharlatan që ka mungesë totale respekti për veten e tij. Keqpërdoret në mënyrë ekstreme nga Edi Rama. Harron se ka pasur funksione të rëndësishme dhe në qeveri dhe kur bën akte të tilla vetëm sa shkelmon mbi veten e tij.

Ajo që mund t’u them unë, mrekullia shqiptare e shekullit të 21-të ishte pikërisht shpëtimi i pluralizmit politik, nuk ishte rikthimi i Sali Berishës, jo. Ishte rivendosja e pluralizmit politik”, deklaroi Berisha.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

fifteen + 1 =