A është presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky një miliarder?

Pasuria (e supozuar) miliardë dollarë e Zelensky

Presidenti ukrainas, për pjesën më të madhe të botës, është një lider i admiruar që drejton rezistencën ukrainase në luftën kundër Rusisë. Megjithatë, ai nuk është pa kritikuesit e tij dhe disa prej tyre pretendojnë se presidenti i Ukrainës ka një pasuri me origjinë të dyshimtë.

Thuhet se Zelensky ka 1.4 miliardë dollarë. Një pasuri më e madhe se ajo e Will Smith, Chris Rock dhe Dave Chapelle së bashku. A duhet të besojmë se ai e bëri atë pasuri si një komedian nga kombi më i varfër në Evropë? Garland Nixon, një debatues radiofonik amerikan dhe prezantues i rastësishëm i emisioneve në Fox News, e bëri këtë pyetje në Twitter.

Është e qartë se lufta nuk po bëhet vetëm në Ukrainë, por lufta propagandistike guerile po zhvillohet edhe në rrjetet sociale.

Përhapja e figurës milionere të pasurisë së Zelenskit synon të minojë popullaritetin e presidentit të Ukrainës dhe ta shpallë atë si të korruptuar. Por cila është e vërteta pas realitetit ekonomik të Zelenskit?

Përgjigja ka ardhur nga mediumi që është ndoshta burimi më i besueshëm kur bëhet fjalë për pasuritë: Forbes. Sipas të dhënave të botimit, Volodimyr Zelenski nuk është miliarder dhe nuk ka 1400 milionë dollarë.

Në fakt, lista e miliarderëve në Ukrainë, siç thekson Forbes, është reduktuar në vetëm shtatë në vend për shkak të pushtimit rus dhe Volodymyr Zelensky nuk është një prej tyre dhe as nuk ka qenë ndonjëherë.

Po, ishte ish-presidenti ukrainas, Petro Poroshenko, një manjat i njohur i çokollatës, i cili është një nga miliarderët që ka rënë më shumë në listën e Forbes muajt e fundit.

Rënie 75% e aksioneve të Roshen

Pasuria neto e Poroshenkos u përgjysmua në rreth 700 milionë dollarë pas një rënie prej 75% të vlerës së kompanisë së tij të çokollatës, Roshen. Lufta në Ukrainë e detyroi atë të mbyllte dy fabrika në Kiev dhe Boryspil.

Në rastin e Volodymyr Zelensky, edicioni ukrainas i Forbes vlerëson se ai ka një pasuri prej 20 milionë dollarësh. Shumica e pasurive të tij vijnë nga zotërimi i 25% të Kvartal 95, një kompani e prodhimit të shfaqjeve komedi.

‘Shërbëtor i Popullit’

Kjo kompani produksioni është përgjegjëse për komedinë e njohur politike ‘Shërbëtori i Popullit’. Në shfaqje luan vetë Volodymyr Zelensky, i cili luan një mësues të shkollës së mesme që zgjidhet president i vendit.

Marrëveshje miliona dollarëshe me Netflix

Netflix e shfaqi serialin midis 2017 dhe 2021 por në mars 2022 rifitoi të drejtat dhe vlerësohet se marrëveshja u mbyll me 30 milionë dollarë në vit.

Një milioner, jo një miliarder

Sipas Forbes Ukraine, aksioni i Volodymyr Zelensky në Kvartal 95 vlen rreth 11 milionë dollarë.

Sigurisht, Volodymyr Zelensky i transferoi aksionet e tij tek pjesa tjetër e partnerëve kur u zgjodh president dhe gjithçka tregon se ai do t’i rimarrë ato kur të largohet nga detyra, kurdo që të jetë kjo.

Për sa i përket pasurisë, mashtrimi prej 1.4 miliardë dollarësh foli gjithashtu për pesë jahte luksoze, tre avionë privatë dhe më shumë se 60 milionë dollarë aksione në kompani si Tesla, Meta ose Saudi Aramco.

Forbes nuk mund ta konfirmojë informacionin

Forbes konfirmon se informacioni është i pasigurt dhe, nëse Zelensky ka aksione në kompanitë në fjalë, është e vështirë për ta që t’i qasen shifrave.

Një shtëpi në qendër të Kievit

Sa i përket pronave, Volodymyr Zelensky ka një shtëpi në një nga zonat më të shtrenjta të qendrës së Kievit, megjithëse është një shtëpi modeste nëse e krahasojmë me standardet e luksit që, për shembull, oligarkët rusë dhe të pasurit me të vërtetë të ekspozitë botërore.

4 milionë dollarë pasuri të paluajtshme

Në fakt, Forbes e vlerëson posedimin e pasurive të paluajtshme të Volodymyr Zelensky në 4 milionë dollarë, të ndarë në: dy shtëpi në pronësi të tij, dy shtëpi në bashkëpronësi, një hapësirë ​​tregtare dhe pesë vende parkimi.

Për të përfunduar analizën financiare të Volodymyr Zelensky dhe gruas së tij, Olena Zelenska, Forbes pohon se ata të dy kanë një llogari bankare që ka rreth dy milionë dollarë në para dhe obligacione qeveritare.

Paratë e Zelensky nuk kanë rëndësi tani

Sido që të jetë, tani shqetësimet e Zelensky nuk janë të kufizuara në financat e tij personale. Për momentin, i vetmi mik i presidentit ukrainas është lufta, e cila kërcënon mbijetesën e tij dhe të vendit të tij.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

two × 4 =