Greqia qan ikjen e kompozitorit të “pashkollë”

Vangelis, kompozitori grek më i njohur për muzikën fituese të Oskarit për filmin “The Chariots Fire”, ka vdekur në moshën 79-vjeçare, njoftoi Agjencia e Lajmeve të Athinës (ANA).

Duke cituar një deklaratë nga zyra e avokatit të tij, ANA raportoi se Vangelis ndërroi jetë të martën vonë mbrëma, pa treguar shkakun e vdekjes.

Evangelos Odysseas Papathanassiou, i njohur si Vangelis, lindi në Volos më 29 mars 1943 dhe është një nga kompozitorët grekë më të famshëm dhe më domethënës të të gjitha kohërave.

Ai përvetësoi tonet e këngëve popullore greke dhe muzikës korale ortodokse, por nuk kishte një arsim formal muzikor, i cili, siç tha më vonë, e ndihmoi të ruante ndjenjën e krijimtarisë.

Ai e filloi karrierën e tij profesionale muzikore në vitet 1960 duke bashkëpunuar me disa grupe të njohura rock si “The Forminx” dhe “Aphrodite’s Child”.

Gjatë viteve 1970, ai bashkëpunoi me këngëtarin kryesor të grupit progresiv rock “Yes”,Jon Andersen dhe publikoi disa albume me emrin e përbashkët artistik “Jon dhe Vangelis”.

Vepra e tij më e famshme është muzika për filmin “The Chariot of Fire”, i cili tregon për triumfin e një grupi vrapuesish britanikë në Lojërat Olimpike të vitit 1924.

Ritmet pulsuese të sintetizatorit dhe melodia e turbullt e bënë sekuencën fillestare të ngadaltë të një grupi atletësh që vrapojnë në plazh modelin në të cilin filmi përfaqëson sportin.

Ai përçmoi popullaritetin e jashtëzakonshëm

Vangelis dikur tha se muzika, e cila i solli atij një Oscar dhe ishte në krye të top-listave për javë të tëra, ishte pjesërisht një nderim për babain e tij, i cili ishte një vrapues i zjarrtë amator.

Por ai e përçmoi disi popullaritetin e madh që gëzonte.

Gjatë karrierës së tij, ai shkroi dhe kompozoi pothuajse 60 albume, dhe kritikët muzikorë e konsiderojnë atë një nga kompozitorët më të mëdhenj të muzikës elektronike të të gjitha kohërave.

Në vitin 1992, Franca i dha Vangelis Urdhrin e Kontributit në Art.

Që nga viti 2008 është doktor nderi i shkencave.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

three + two =