Festivali në Kanë hapet me Zelenskyn që ringjalli frymën e Chaplinit

Festivali i 75-të i Filmit në Kanë filloi me një video-mesazh nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky duke thënë nga Kievi se “ne kemi nevojë për një Chaplin të ri për të dëshmuar se filmi nuk është i heshtur” para luftës.

Dalja e papritur e presidentit ukrainas me uniformë në ekranin e Pallatit të Festivalit u shoqërua me duartrokitje të gjata nga elita botërore e filmit të mbledhur në ceremoninë e hapjes së festivalit, e cila njoftoi se lufta do të ishte “në mendjen e të gjithëve”.

“Ne do të vazhdojmë të luftojmë, nuk kemi zgjidhje tjetër (…) Jam i sigurt se ‘Diktatori’ do të humbasë,” shtoi Zelensky, duke iu referuar presidentit rus Vladimir Putin dhe filmit të Charlie Chaplin, të cilin ai e përmendi disa herë.

Në Ukrainë, “qindra njerëz vdesin çdo ditë. Ata nuk do të ngrihen pas duartrokitjes përfundimtare. A do të heshtë filmi apo do të flasin për të? Nëse kemi një diktator, nëse kemi përsëri luftë për liri, gjithçka do të varet nga uniteti ynë. A mund të jetë filmi jashtë atij uniteti?”, tha ai.

Ky fjalim shënon një faqe të re në historinë e gjatë politike të Festivalit, i cili u themelua në vitin 1939 në kundërshtim me mostrën veneciane në Italinë fashiste, por nuk u mbajt për herë të parë për shkak të Luftës së Dytë Botërore në 1946.

Në kuadër të luftës në Ukrainë, organizatorët e festivalit vendosën t’u mohojnë akreditimet të gjithë kineastëve rusë, por edhe gazetarëve që janë në çfarëdo mënyre të lidhur me qeverinë ruse. Më pas, disa gazetarë morën akreditime, por nuk u bë e ditur se cilët.

Festivali i famshëm u hap për herë të 75-të, me shumë yje dhe të ftuar që rikthyen emocionet në këtë qytet në modë.

“Thënë thjesht, jam shumë i lumtur”, tha presidenti i jurisë Vincent Lindon në një konferencë shtypi.

Juria përfshin aktorë dhe regjisorë, duke përfshirë Rebecca Hall, Noomi Rapace, Deepika Padukone, Jeff Nichols dhe Asghar Farhadi.

Festivali më i madh i filmit në botë zgjat nga 17 deri më 28 maj dhe rikthimi i festave, festave, magjepsësve dhe parave të jep shpresë se shikuesit do të kthehen në kinema në numër të madh.

Festivali u hap me shfaqjen e filmit zombie “Final Cut” me regji të Michel Hazanavicius dhe shikuesit do të mund të shohin filmin e Tom Cruise “Top Gun: Maverick”.

Tom Cruise kështu mbërriti në Kanë për herë të parë në 30 vjet.

Palma e Artë e Nderit për Arritje të Jetës do të merret nga Forest Whitaker. Kompania e tij e prodhimit do të shfaqë “Për hir të paqes”, një dokumentar për luftën në Sudanin e Jugut.

Ndryshe, festivali Kana 2020 nuk u mbajt për shkak të pandemisë së koronavirusit, ndërsa vitin e kaluar u mbajt në kushte të veçanta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

17 − 2 =