Lufta në Ukrainë/ Zelensky e përshkruan Rusinë si ‘të çmendur’

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskyy, ka thënë se Rusia duket “e çmendur” sepse ende përpiqet të rrëmbejë fitoren në rajonin e Donbasit, raporton Sky News, përcjell Bota sot.

Zelenskyy tha se ai ishte “mirënjohës ndaj të gjithëve” që ende mbrojnë Donbasin dhe rajonet e tjera lindore dhe jugore, duke shtuar se Ukraina po i detyronte okupatorët rusë të largoheshin nga toka ukrainase “hap pas hapi”.

Të shtunën, ushtria ukrainase tha se trupat ruse po tërhiqeshin nga rrethi Kharkiv, qyteti i dytë më i madh i Ukrainës, pasi e bombarduan atë për javë të tëra.

Ai pasoi një vlerësim nga Instituti për Studimin e Luftës me bazë në Uashington, i cili tha se Ukraina “duket se ka fituar Betejën e Kharkiv”.

Qyteti kryesisht rusisht-folës me një popullsi prej 1.4 milionë banorësh të paraluftës ishte një objektiv kryesor ushtarak në fillim të luftës, kur Moska shpresonte të pushtonte dhe të mbante qytetet e mëdha.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

seventeen − 14 =