Pakicefalia e brakicefalia

Shume shqiptare sidomos ata qe banonin ne fshat kishin si zakon ti lidhnin foshnjat ne djep ne pozicion supin (me shpine barkun lart) ku koka mbeshtetej duke krijuar presion tek pjesa e pasme e kafkes ku eshte pozicionuar truri i vogel. Kjo menyre posicionimi behej per te shmangur mbytjen e foshnjes kur lihej vetem diten dhe mema merrej me pune te ndryshme ose gjate nates. Kjo ishte menyra e sigurte qe foshnja te mos mbytej dhe mire benin nga njera ane por nga ana tjeter sjell shtypjen ne pjesen e pasme te kranios dhe nganjehere edhe deformim te kafkes zgjatje dhe zgjerim anash duke krijuar nje forme trapezoidale ne vend qe te jete e rrumbullaket sidomos prapa. Pervec anes estetiche nganjehere mund te krijojne probleme.
Pra kjo menyre posicionimi i foshnjes eshte i gabuar dhe duhet evituar sidomos ne muajt e pare ku kafka nuk eshte forcuar. Sa me pak pozicionim supin dhe sa me shume ne pozicion anash.
Disa maskarenj antishqiptare bile edhe shqiptare te shitur , e atribuojne kete anomali si karakteristike te etnise shqiptare. Keta maskarenj nuk i thirrin mendjes se pse dy kusherinj njeri lindur ne qytet kishte koken normale dhe ai ne fshat e kishte te shtypur. I pari rritur ne krevat i dyti ne djep. Ne fshat ishin me te zena me pune shtepie ndersa ne qytet merrnin lejen e lindjes dhe i dedikoeshin me shume.
Megjithate ishte ne pergjithesi ky lloj pozicinimi bile rekomandohej nga konsultoret e pediatret ne Shqiperi.
Sot shohim prinderit koke shtypur femijet koke rrumbullake. Pra ju maskarenjte anonime qe etiketoni shqiptaret si tiganoqefale nuk eshte etnia por menyra e gabuar e pozicionimit te kokes se foshnjes.
50
18 comments
1 share
Like

 

Comment
Share

Leave a Reply

Your email address will not be published.

seventeen + 14 =