Akuzohet për krime lufte, kush është ushtari i parë rus që do të dalë përpara gjyqit

Një ushtar rus do të dalë në gjyq të premten për vrasjen e një qytetari ukrainas të paarmatosur, duke shënuar herën e parë që nga fillimi i pushtimit që një pjesëtar i ushtrisë ruse do të ndiqet penalisht për një krim lufte. .

Sgt. Vadim Shyshimarin akuzohet se ka qëlluar në kokë 62-vjeçarin përmes një dritareje të hapur makine në fshatin verilindor Chupakhivka. Ai përballet me burgim të përjetshëm sipas dënimeve të përcaktuara në seksionin e Kodit Penal të Ukrainës që trajton ligjet dhe zakonet e luftës.

Avokati i Shyshimarin, Victor Ovsyanikov, pranoi se çështja kundër tij është e fortë, por tha se vendimi përfundimtar mbi atë se çfarë provash do të lejojë do të merret nga gjykata në Kiev.

Ovsianikov tha të enjten se ai dhe klienti i tij nuk kishin vendosur ende se si do të deklarohej.

Shyshimarin, një anëtar 21-vjeçar i kapur i një njësie tankesh, shkon në gjyq ndërsa prokurori i lartë i Ukrainës kryen një numër gjithnjë në rritje hetimesh mbi pretendimet se trupat ruse vranë, torturuan dhe abuzuan me civilët ukrainas.

Zyra e prokurores së përgjithshme Iryna Venediktova ka thënë se po shqyrton më shumë se 10,700 krime të mundshme lufte që përfshijnë më shumë se 600 të dyshuar, ushtarë rusë dhe zyrtarë qeveritarë.

Shumë nga mizoritë e supozuara dolën në dritë muajin e kaluar pasi forcat e Moskës i dhanë fund përpjekjes së tyre për të kapur Kievin dhe u tërhoqën nga kryeqyteti, duke lënë varre masive dhe në rrugë dhe oborre të shpërndara, trupa njerëzish në qytete si Bucha.

Si rasti i parë që inauguron nisjen e hetimit të krimeve të luftës në Ukrainë, ndjekja penale e Shyshimarin po vëzhgohet nga afër.

Volodymyr Yavorskyy, koordinator në Qendrën për Liritë Civile në Kiev, një nga grupet më të mëdha të të drejtave të njeriut në Ukrainë, tha se aktivistët do të monitorojnë gjyqin e ushtarit rus për të siguruar që të drejtat e tij ligjore mbrohen. Mund të jetë e vështirë, tha ai, të ruhet neutraliteti i proceseve gjyqësore gjatë kohës së luftës.

Respektimi i rregullave dhe normave të gjykimit “do të përcaktojë se si do të trajtohen raste të ngjashme në të ardhmen”, tha Yavorskyy.

Vadim Karasev, një analist politik i pavarur me bazë në Kiev, tha se është e rëndësishme që autoritetet ukrainase “të demonstrojnë se krimet e luftës do të zgjidhen dhe përgjegjësit do të sillen para drejtësisë në përputhje me standardet ndërkombëtare”.

Gjatë javës së kaluar, Venediktova, zyra e saj dhe Shërbimi i Sigurisë së Ukrainës, agjencia e zbatimit të ligjit të vendit, kanë postuar disa detaje nga hetimi mbi veprimet e Shyshimarin në llogaritë e tyre në mediat sociale.

Më 28 shkurt, katër ditë pasi Rusia pushtoi Ukrainën, Shyshimarin ishte mes një grupi trupash ruse që ishin mundur nga forcat ukrainase, sipas rrëfimit të Venediktova. Teksa rusët u larguan, ata qëlluan në drejtim të një makine private dhe e sekuestruan mjetin. Më pas ata shkuan me makinë për në Chupahivka, një fshat në rajonin Sumy rreth 200 milje në lindje të Kievit.

Gjatë rrugës, tha Venediktova, ushtarët rusë panë një burrë që ecte në trotuar dhe fliste në telefonin e tij. Shyshimarin u urdhërua të vriste burrin në mënyrë që ai të mos ishte në gjendje t’i raportonte ata tek autoritetet ushtarake ukrainase. Ai nuk identifikon se kush e ka dhënë urdhrin.

Shyshimarin qëlloi me kallashnikov nga dritarja e hapur dhe e goditi viktimën në kokë.

“Burri vdiq në vend vetëm disa dhjetëra metra larg shtëpisë së tij”, shkroi Venediktova.

Shërbimi i Sigurisë së Ukrainës, i njohur si SBU, postoi një video të shkurtër më 4 maj të Shyshimarin duke folur para kamerës dhe përshkruar shkurtimisht se si e qëlloi burrin. SBU e përshkroi videon si “një nga rrëfimet e para të pushtuesve armiq”.

“Më urdhëruan të qëlloja,” tha Shyshimarin, i veshur me një xhup blu dhe gri me kapuç. “Unë qëllova një (plumb) mbi të. Ai ra. Dhe ne vazhduam përpara.”

Akuzohet për krime lufte, kush është ushtari i parë rus

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

18 − 14 =