Majlinda Bregu zbulon çfarë ndodhi sot në Tiranë dhe jep lajmin e mirë për gjithë shqiptarët: Në 8 qershor nisim…(FOTO

Sekretarja e Përgjithshme e Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal Majlinda Bregu, njofton përmes një postimi në rrjetet sociale se sot në Tiranë u zhvillua një takim mes ministrave të Turizmit të Ballkanit Perëndimor.

Bregu bën të ditur gjithashtu që në 8 qershor do të nisin proceduar për ‘freeroaming’ me Europën.

Postimi i plotë:

“Të lëvizësh, të marrësh frymë, të fluturosh, të lundrosh,

Të marrësh gjithcka ndërkoh që jep,

Të ecësh rrugëve të vendeve të largëta,

Të udhëtosh është të jetosh,-thoshte Hans Kristian Andersen.

E kënaqur që sot mblodh?m në #tirane, Ministrat e Turizmit të Ballkanit Perëndimor.

Heqja e Barrierave mes nesh është hapi kryesor për të vendosur #ballkaninperendimor në hartën turistike të botës

Vjet hoqëm #roaming mes nesh.

Në 8 qershor nisim proçesin per #freeroaming me Europen

Turizmi përbën 10.2% të PPB-së së rajonit dhe është një nga sektorët më të mëdhenj të punësimit me 11,4% të totalit.

Gjatë pandemisë  filluam të njohim më shumë turizmin me fqinjët në rajon. Vetëm në 2021 ???????? është vizituar nga 5.7 milione dhe shumica e tyre ishin nga vendet fqinje.

Promovim, zhvillim ekonomik, inovacione digjitale, kulturë, art, kulinari etj, janë përbërësit e menusë turistike që e kthen rajonin në një atraksion fitimprurës

Leave a Reply

Your email address will not be published.

fourteen + 3 =