Kriza evropiane e gazit po thellohet

Ukraina nuk do të hapë pikën e transitit Sohranivka, përmes së cilës gazi rus transportohet në Evropë, derisa të ketë kontroll të plotë mbi sistemin e tubacionit, njoftoi sot operatori ukrainas GTSOU.

Operatori njoftoi të martën se për shkak të forcës madhore, për shkak se separatistët pro-rusë kanë vjedhur gazin që nga 11 maji, ai do të pezullojë transmetimin e gazit përmes pikës hyrëse Sohranivka, përmes së cilës rreth një e treta e gazit rus dërgohet në Evropë përmes Ukrainës.

Tubacioni kalon në rajonin e Luhanskut, i cili kontrollohet pjesërisht nga separatistët pro-rusë që nga viti 2014.

“Ne nuk do të hapim. Deri në kontroll të plotë mbi pronën”, thuhet në njoftimin e drejtorit të GTSOU, Sergij Makogon.

Ai shtoi se Gazpromi rus nuk e dinte që separatistët kishin filluar të vidhnin gaz.

Makogon tha se Gazprom mund të vazhdojë të furnizojë të gjithë gazin e tij në Evropë përmes pikës së transitit të Sudzha, e cila është e hapur.

Kompania njoftoi më parë se nuk është teknologjikisht e mundur të devijohet i gjithë gazi përmes Sudzha, gjë që Kiev pretendon se nuk është e vërtetë.

Presioni për Evropën për të siguruar rrugë alternative të gazit u intensifikua të enjten pasi Rusia vendosi sanksione ndaj filialeve evropiane të gjigantit rus të naftës Gazprom dhe Ukraina mbylli rrugën e saj të transitit, duke çuar në rritje të çmimeve.

Rusia të mërkurën mbrëma njoftoi sanksione kundër 31 kompanive perëndimore, përfshirë Gazprom Germania, mbi të cilat qeveria gjermane mori përsipër muajin e kaluar për të siguruar furnizimet me gaz.

Sanksione janë vendosur edhe ndaj bashkëpronarit polak të gazsjellësit Yamal-Europe, i cili sjell gazin rus në Evropë.

Shumica e kompanive të sanksionuara janë të vendosura në vende që kanë vendosur sanksione ndaj Rusisë në përgjigje të pushtimit të saj në Ukrainë, dhe janë kryesisht anëtarë të BE-së.

Gjermania, klienti më i madh i Rusisë në Evropë, tha se filialet e Gazprom nuk po merrnin gaz dhe po kërkonin alternativa.

Kjo vlen për objektin më të madh të magazinimit të gazit në Gjermani në Rehden në Saksoninë e Ulët me një kapacitet prej katër miliardë metra kub të menaxhuar nga Astoria, si dhe për Wingas, një kompani që furnizon industrinë dhe nevojat lokale. Megjithatë, fluksi i gazit nga Rusia në Gjermani vazhdon përmes gazsjellësit Rrjedha Veriore 1.

Vitin e kaluar, BE importoi rreth 155 miliardë metra kub gaz nga Rusia. Çmimi holandez i gazit në nyjën TTF, i cili merret si referencë, u rrit me rreth 20 për qind mëngjesin e së enjtes.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

eleven − five =