Çmenduria e Putinit i kalon kufijtë e normales, kështu po planifikon ndërtimin e një stacion hapësinor ushtarak?

Në luftën kundër Ukrainës, presidenti rus Vladimir Putin me sa duket ka edhe më shumë armë në mëngë. Sipas ekspertëve, lufta mund të shtrihet edhe në hapësirë.

Mijëra njerëz tashmë kanë rënë viktimë e luftës në Ukrainë. Armët e tmerrshme përdoren në luftën ruse të agresionit – dhe presidenti rus Vladimir Putin ka edhe më shumë prej tyre në mëngë, shkruan Blick.ch

Tani Putini mund ta zgjerojë luftën më tej – në hapësirë. Rusia kohët e fundit lëshoi ​​një satelit të ri ushtarak. Ky mund të përdoret në luftën me Ukrainën, thotë Stephen Herzog, një ekspert për armët e shkatërrimit në masë në Qendrën për Studime të Sigurisë CSS në ETH Cyrih, për “Luzerner Zeitung”.

A po planifikon Rusia një stacion ushtarak në hapësirë?

Vetë Kremlini njoftoi gjithashtu ndërtimin e një “stacioni hapësinor ushtarak”. Dmitry Rogozin, drejtor i agjencisë ruse të hapësirës Roskosmos, tha në mars se mbikqyrja dhe spiunazhi mund të kryheshin nga ky stacion.

Nëse Rusia vazhdon të përballet me një “botë armiqësore”, Roskosmos do të ndërtojë stacionin e ri ushtarak në hapësirë, tha Rogozin. Për ekspertin Herzog, megjithatë, nuk ka asnjë shenjë se është “më shumë se kërcënime boshe”.

Por për shkak se asnjë vend nuk ka pasur ende një stacion hapësinor ushtarak, një stacion i tillë do të përfaqësonte “një fazë të re në militarizimin e hapësirës”, thotë Herzog.

Bomba vakum dhe predha të reja

Por edhe pa armë në orbitë, arsenali i armëve të Putinit është mjaft i madh. Përdorimi i të ashtuquajturës bombë vakum ende nuk është konfirmuar zyrtarisht. Por ka raporte se arma është përdorur në bombardimin e fabrikës së çelikut Azovstal.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

sixteen − 1 =