Vdes Bato B, kampioni botëror rus i luftës së tankeve

Në Rusi ai u cilësua si një hero dhe ACE tank. Tani ka vdekur Bato B. Ai vdiq nën zjarrin e një tanku ukrainas.

Vitin e kaluar, Bato B 25 vjeç dhe ekipi i tij fituan Kampionatin Botëror të Biatlonit të Tankeve. Ata mbizotëruan ndaj 19 shteteve të tjera. Në bazën ushtarake Alabino pranë Moskës, gjuajtësi qëlloi me shpejtësi deri në 80 kilometra në orë pa humbur asnjë objektiv të vetëm, shkruan Blcik.ch transmeton “Bota sot”.

Në lojërat e luftës, B. konsiderohej si një ACE tankesh, por ai nuk i mbijetoi luftës së vërtetë – ai u godit për vdekje nga një tank ukrainas.

Modernizimi i dështuar

Bato B. vinte nga Republika autonome Ruse e Buryatia. Në fillim të luftës ai u dërgua në Ukrainë me një batalion tankesh të Brigadës së 37-të të pushkëve. Kanë kaluar shtatë javë nga vdekja e tij – trupi i tij u kthye në familje për varrim të premten. Gjetja e trupit zgjati shumë.

Humbjet e mëdha ruse në Ukrainë tregojnë se një pjesë e madhe e forcave të armatosura ndoshta nuk ishin gati për një luftë të vërtetë. “Vdekja e Bato B. është një konfirmim i zymtë se biatlon i tankeve dhe lufta e vërtetë janë gjëra krejtësisht të ndryshme”, thotë gazeta ruse “Volya Media”.

Image

Një tank që garon në bazën ushtarake Alabino pranë Moskës.

Siç raporton “Daily Mail”, një ekspert ushtarak anonim rus ka kritikuar edhe qeverinë e Putinit. Kjo është përgjegjëse për modernizimin e dështuar të tankeve të tyre. Këto mangësi do të kishin kontribuar në dështimin e mëparshëm në luftë.

Garat e biatlonit të tankeve në Rusi konsiderohen ngjarje të rëndësishme të prestigjit ushtarak. Bëhet fjalë për saktësinë dhe shpejtësinë. Garat janë gjithashtu të njohura me udhëheqjen ruse, duke përfshirë ministrin e Mbrojtjes Sergei Shoigu (66). Ngjarja mbahet çdo vit që nga viti 2013.

Por më kot shikohet për fuqitë ushtarake perëndimore në konkurrencë. Pjesëmarrësit përfshijnë Kinën, Serbinë, Sirinë, Iranin dhe Mongolinë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

14 − eleven =