Sot “Dita e Fitores” në Rusi/ Çfarë duhet të dini për këtë festë

Sot Rusia festoon “Ditën e Fitores”. Këtë herë kjo festë e rusëve ka marrë një rëndësi të madhe se normale në mes të pushtimit të Ukrainës nga Moska.

Cila është Dita e Fitores së Rusisë?

Kjo ditë feston fitoren e Bashkimit Sovjetik ndaj Gjermanisë naziste në Luftën e Dytë Botërore.

Festimet përfshin parada ushtarake në Moskë, me pjesmarrjen e rreth 65,000 njerëzve, 2,400 lloje armësh dhe pajisje ushtarake dhe më shumë se 460 avionë, sipas ministrit rus të Mbrojtjes Sergei Shoigu.

Shërbimi inteligjent i Ukrainës ka pohuar se Rusia po planifikon gjithashtu një paradë fitoreje në Mariupol, Ukrainë, e cila është rrethuar nga trupat ruse.

Çfarë ndodh këtë ditë?

Pas muajsh provash nate, ku automjetet ushtarake i mbajnë qytetarët e Moskës zgjuar deri në orët e mëngjesit, parada nis në orën 10:00.

Më pas 14,000 trupa, qindra automjete ushtarake dhe avionë kalojnë nëpër (ose mbi) Sheshin e Kuq të Moskës, ku normalisht inspektohen nga lideri rus, figura të larta të ushtrisë dhe udhëheqës të huaj.

Pasojnë disa fjalime nga Vladimir Putin për Luftën e Dytë Botërore ose Luftën e Madhe Patriotike siç quhet në Rusi.

Një fluturim mbi Katedralen e Shën Vasilit do të përfshijë luftëtarë supersonikë, bombardues strategjikë Tu-160 dhe, për herë të parë që nga viti 2010, aeroplanin komandues “Il-80”, tha ministria ruse e mbrojtjes.

Tetë avionë luftarakë Mig-29 pritet të fluturojnë mbi shkronjën Z, një simbol i fushatës ushtarake të Rusisë në Ukrainë.

Në terren, Rusia do të shfaqë pajisjen e saj me aftësi bërthamore, duke përfshirë raketat bërthamore ndërkontinentale Yars dhe sistemet e raketave balistike me rreze të shkurtër veprimi Iskander.

Një gjë për t’u parë është se kush qëndron në podium me Putinin. Që nga kohërat sovjetike, sa afër qëndrojnë komandantët me liderin rus, i cili mungon, apo çfarë marrin pjesë liderët e huaj janë sinjale të mëdha politike.

“Ajo tregon se kush është lart dhe kush është poshtë,” tha profesor Michael Clarke, drejtor i asociuar i Institutit të Studimeve Strategjike të Universitetit Exeter.

Në prill, zëdhënësi presidencial rus Dmitry Peskov tha se asnjë mysafir i huaj nuk do të ftohej në paradën e këtij viti, sipas agjencisë së lajmeve TASS.

Festa vjen pasi lufta e Rusisë nxiti Evropën dhe SHBA-në të vendosin sanksione të paprecedentë ndaj vendit, duke e bërë atë një shtet të paprekur në pjesën më të madhe të Perëndimit.

Gjithashtu më 9 maj, parada zhvillohen në një shkallë më të vogël në dhjetëra qytete në mbarë vendin, si dhe marshimi i ashtuquajtur “Regjimenti i Pavdekshëm”, i cili përfshin njerëz që mbajnë fotografi të veteranëve ose anëtarëve të familjes që vdiqën në luftë.

Këtë vit, pjesëmarrësit inkurajohen gjithashtu të sjellin foto të atyre që vdiqën duke luftuar në Ukrainë.

Cila është historia e paradës?

Ashtu si Dita e Evropës më 8 maj, Parada e Ditës së Fitores u themelua në vitin 1945 për të festuar humbjen e Gjermanisë naziste në Luftën e Dytë Botërore.

Megjithatë, parada “nuk përkujton thjesht fundin e luftës”, shpjegoi Prof Clarke. “Ajo përfaqëson humbjen e Rusisë ndaj nazizmit. Meqenëse lufta ishte një ‘përvojë afër vdekjes’ për Bashkimin Sovjetik, parada shënon çlirimin dhe kështu qëndrueshmërinë e Rusisë.”

Dr Stephen Hall, lektor për Marrëdhëniet Ndërkombëtare dhe Rusinë në Universitetin Bath, tha se Lufta e Dytë Botërore ishte arritja më e madhe e Bashkimit Sovjetik.

Ai tha se me pozicionimin e Rusisë nga Putin si vazhdim i BRSS, parada “i jep legjitimitet udhëheqjes aktuale”.

Si kanë ndryshuar paradat ndër vite?

Parada është bërë më e shpeshtë. I pari ishte në vitin 1945 dhe, deri në vitet 1990, u mbajt vetëm në përvjetorë të veçantë të Luftës së Dytë Botërore, 1965 dhe 1985.

Në vitin 1995, nën ish-presidentin rus Boris Jelcin, parada u bë e përvitshme.

“Nëse tregohem cinik, kjo ishte një mënyrë për të tërhequr populistët rusë”, shpjegoi Dr Hall. “Yelstin kishte një vlerësim të tmerrshëm të miratimit. Ishte koha e Luftës së Parë çeçene (1994 – 96) dhe Rusia po humbiste dhe po humbte keq. Një mënyrë për të rivendosur besimin në qeveri ishte Parada e Ditës së Fitores.”

Dita e Fitores është bërë gjithashtu më militariste.

Në vitet 1990, ajo përfshinte punëtorë dhe civilë, por pas zgjerimit të NATO-s në ish-shtetet sovjetike në skajet e Rusisë gjatë gjithë viteve 2000, tha Dr Hall, elementi ushtarak i paradës zuri gjithnjë e më shumë në qendër të vëmendjes, me raketat dhe raketat duke u bërë një fokus kryesor.

Si e sheh Rusia Ditën e Fitores?

Putini e ka krahasuar vazhdimisht luftën në Ukrainë me sfidën me të cilën u përball Bashkimi Sovjetik kur nazistët e Adolf Hitlerit pushtuan në 1941.

“Përpjekja për të qetësuar agresorin në prag të Luftës së Madhe Patriotike doli të ishte një gabim që i kushtoi shtrenjtë popullit tonë”, tha Putin më 24 shkurt, kur njoftoi atë që ai e quajti një operacion ushtarak special në Ukrainë.

“Nuk do ta bëjmë një gabim të tillë për herë të dytë, nuk kemi të drejtë”.

Putini e konsideron luftën në Ukrainë si një betejë për të mbrojtur rusishtfolësit atje nga persekutimi nga nazistët dhe për t’u mbrojtur kundër asaj që ai e quan kërcënimin e SHBA ndaj Rusisë që vjen nga zgjerimi i NATO-s.

Ukraina dhe Perëndimi e hedhin poshtë pretendimin e fashizmit si të pakuptimtë dhe thonë se Putini po bën një luftë të paprovokuar agresioni.

Bashkimi Sovjetik humbi 27 milionë njerëz në Luftën e Dytë Botërore, më shumë se çdo vend tjetër, dhe Putini ka kritikuar vitet e fundit për atë që Moska e sheh si përpjekje në Perëndim për të rishikuar historinë e luftës për të nënvlerësuar fitoren sovjetike.

A është versioni i Rusisë i historisë së Luftës së Dytë Botërore i diskutueshëm apo i sfiduar?

Putin ka rishikuar historinë ruse për dekada, pohoi Prof Clarke. Që nga pushtimi i Gjeorgjisë në vitin 2008, ai tha se Putini ka shprehur një version romantik të nacionalizmit rus. Një vend ku vendit është dhe duhet të ketë statusi i fuqisë së madhe në Evropë.

Në Paradën e Fitores, Putin lavdëronte Rusinë dhe aleatët e saj për fitoren e tyre të përbashkët në Luftën e Dytë Botërore, tha ai, por “siç flet Putini tani, ju do të mendonit se Rusia ishte i vetmi vend që luftoi”.

Bashkimi Sovjetik pati pjesën më të madhe të viktimave gjatë Luftës së Dytë Botërore, me rreth 8 deri në 11 milionë vdekje ushtarake, krahasuar me 400,000 ushtarë amerikanë.

Teksa rishkruan historinë ruse, Prof Clarke pretendoi se Putini po pozicionohet përkrah Pjetrit të Madh, Katerinës së Madhe dhe Stalinit si udhëheqësi i katërt i një Rusie “të madhe dhe të fuqishme”. Për të arritur këtë vizion, ai dëshiron të pushtojë territorin që dikur formonte zonën historike të Novorossiya, si Ukraina jugore dhe lindore.

Cili është qëllimi i paradës?

Parada është një simbol i asaj që Rusia dëshiron t’i projektojë botës, tha Prof Clarke, në vend se sa e fuqishme është ushtria e vendit. Ndërsa një armë e veçantë mund të shfaqet, kjo nuk tregon se sa nga ajo ka Rusia, shtoi ai.

“Të gjithë po shikojnë atë që e shtyn të kaluarën,” tha Prof Clarke. “Rusët duan të tregojnë teknologjinë e tyre të re. Dita e Fitores është një seri mesazhesh. Putini nuk e humb kurrë mundësinë për t’i kujtuar botës se Rusia është një fuqi bërthamore.”

Por Dr Hall beson se parada duhet të merret me pak kripë.

“Për një kohë të gjatë në Perëndim, ne besuam se ushtria ruse ishte më e fortë se sa ishte,” tha ai. “Shumë pak njerëz e dinin në të vërtetë” dhe “shumë luftëtarë të kolltukëve” përfituan nga pretendimet e ekzagjeruara për armët ruse.

“Siç e kemi parë në Ukrainë, ka një ndryshim të madh midis paradës dhe asaj që ndodh në një mjedis lufte,” tha Dr Hall.

Pse është veçanërisht domethënëse parada e këtij viti?

Me Rusinë që “duket se nuk ka performancë të mirë” në Ukrainë, tha Prof Clarke, Putini ka të ngjarë të përpiqet të përdorë paradën për të ndërtuar besimin e publikut në ushtri. Ai pret që parada të jetë më militariste dhe fjalimet më bindëse se kurrë më parë.

“Putini po kupton pozicionin e vështirë që ndodhet në Ukrainë,” tha Prof Clarke. “Ai do të dëshirojë të sigurojë popullin rus, makina e tyre masive ushtarake nuk do të humbasë.”

53 për qind e rusëve mbështesin “fuqishëm” dhe 28 për qind mbështesin “deri diku” operacionin ushtarak të vendit të tyre në Ukrainë, sipas të dhënave të sondazhit nga Këshilli i Çikagos për Çështjet Globale.

Ndërsa lufta në Ukrainë është bërë më e vështirë për Rusinë, Prof Clarke shtoi se retorika e Putinit është përshkallëzuar. Pasi pretendoi se Rusia po “denazifikon” Ukrainën, Putin tani thotë se Rusia po lufton një nazizëm evropian të mbështetur nga imperialistët amerikanë. Në paradë, Prof Clarke parashikon një fjalim se Rusia është e përfshirë në një Luftë Patriotike 2.0, ku vendi po lufton për mbijetesën e tij.

Putin pohon se “operacioni special ushtarak” i Rusisë është i nevojshëm për të “çmilitarizuar” një shtet armiqësor në kufirin e tij dhe për të mbrojtur pakicën rusisht-folëse të Ukrainës nga bullizmi dhe gjenocidi nga qeveria në Kiev.

Duke besuar se Rusia mund të ketë nevojë të mobilizohet kombëtarisht për të fituar luftën në Ukrainë, Prof Clarke tha se Putini mund të mbajë fjalime agresive ndaj botës së jashtme në paradë për të “ngjapur” publikun. Kjo, tha ai, është për t’i përgatitur ata për thirrjet e mundshme të trupave dhe sakrifica më të mëdha ekonomike ndërsa lufta zvarritet.

Burimi: Euronews

Leave a Reply

Your email address will not be published.

fifteen − 10 =