Makina përplaset me shtëpinë e Boris Johnson, aksident apo i qëllimshëm?

Pas një jave rraskapitëse në të cilën partia e tij mori një goditje në zgjedhjet lokale, Boris Johnson ndoshta po kalonte disa ditë më të qeta.

Në orët e para të ditës së sotme një makinë u përplas me shtëpinë e kryeministrit britanik, Boris Johnson.

Sipas “The Times” policia u thirr në pronë në jug të Londrës në orën 1:19 të mëngjesit pasi Vauxhall Astra u përplas me murin e përparmë, duke dëmtuar një gardh dhe një pemë. Incidenti shkaktoi spekulime në rrugën e banimit nëse përplasja ishte një akt i qëllimshëm sabotimi apo rezultat i masave të dobëta qetësuese të trafikut.

Një fqinj tha se shtëpia, e cila i është nënshtruar një rinovimi për gjashtë muajt e fundit, ishte vënë në shënjestër të protestuesve javët e fundit. Fqinji tha se disa makina ishin ndalur jashtë ndërtesës trekatëshe, duke luajtur muzikë ruse me zë të lartë me xhamat e ulur. Policia Metropolitane tha se nuk ishte identifikuar asnjë shkelje. Drejtuesi i mjetit ka pësuar një lëndim të lehtë.

Familja Johnson po i afrohet fundit të projektit të ri-dekorimit të shtëpisë, për të cilën ata morën një hipotekë blerja me qira në gusht 2020 me Clydesdale Bank.

Kryeministri bleu pronën me katër dhoma gjumi në Camberwell me Carrie Symonds në korrik 2019 për 1.2 milion £, sipas dokumenteve të Regjistrit të Tokës.

Fqinjët përshkruan se u zgjuan nga një “shpërthim i fortë” kur makina u përplas. Automjeti i dëmtuar rëndë mund të shihej ende  në kopshtin e përparmë këtë mëngjes, pjesërisht i balancuar në murin e tij.

Duke vëzhguar dëmin, një fqinj tha me shaka: “Është çmenduri. Më duhej të shikoja dy herë. Do t’i dërgoja një fotografi Borisit duke i thënë: “Fqinjët e tu nuk janë shumë të lumtur që po vish ti”. ”

Leave a Reply

Your email address will not be published.

6 + three =