Çfarë mësoi Koreja e Veriut nga Ukraina?

Nëse Koreja e Veriut po kërkonte një justifikim tjetër për të ecur përpara me programin e saj të armëve bërthamore, ajo sapo e gjeti një të tillë në pushtimin rus të Ukrainës.

Në fakt, thonë analistët, veprimet e Moskës i kanë dhuruar kombit të izoluar aziatik një “stuhi të përsosur” kushtesh në të cilat të rritet programi i tij.

Jo vetëm që Koreja e Veriut do të përdorë gjendjen e rëndë të Ukrainës për të forcuar narrativën e saj se i duhen armë bërthamore për të garantuar mbijetesën e saj, por udhëheqësi Kim Jong Un mund të zbulojë se, me të gjithë sytë nga lufta në Evropë, ai mund të përparojë më shumë se kurrë.

I ndarë përsa i përket Ukrainës, komuniteti ndërkombëtar ka të ngjarë të ketë pak oreks për sanksione ndaj mbretërisë eremite; në të vërtetë, edhe dënimi i unifikuar i një testi të fundit ICBM të Koresë së Veriut mbetet i pakapshëm.

Për më tepër, bojkoti i naftës dhe gazit rus madje mund të hapë derën e marrëveshjeve me çmime të ulëta të energjisë midis Phenianit dhe Moskës, aleatë ideologjikë, miqësia e të cilëve ngjan me luftën koreane të viteve 1950.

Në skenarin më të keq, ekspertët madje pyesin nëse ky është fillimi i një zinxhiri ngjarjesh dikur të paimagjinueshme që mund të përfundojë me një rikthim në konfliktin ndër-korean, ndoshta edhe me pushtimin e Veriut në Jug, megjithëse shumica e shohin këtë si shumë e pamundur.

Siç thotë profesori Andrei Lankov i Universitetit Kookmin, mësimi që Koreja e Veriut ka nxjerrë nga lufta e Rusisë në Ukrainë është i thjeshtë:

“Kurrë, kurrë mos i dorëzo armët tuaja bërthamore.”

Një mësim bërthamor, nga Ukraina te Sadami dhe Gadafi

Pushtimi i Moskës ndaj fqinjit të saj ka përforcuar një mesazh që ka luajtur në mendjen e Phenianit për dekada, tha Lankov.

Kur Ukraina ishte pjesë e BRSS, ajo ia dorëzoi vullnetarisht armët bërthamore Rusisë pas rënies së Bashkimit Sovjetik në 1991, si pjesë e një marrëveshjeje të vitit 1994 me Shtetet e Bashkuara, Mbretërinë e Bashkuar dhe Rusinë, e cila do të garantonte sigurinë e Ukrainës, një marrëveshje e njohur si Memorandumi i Budapestit.

Ukraina tani e gjen veten nën sulm brutal nga i njëjti vend që nënshkroi marrëveshjen për të mbrojtur sovranitetin e saj, një që tani i referohet vazhdimisht arsenalit të saj bërthamor për të paralajmëruar Perëndimin për ndërhyrjen.

A do të kishte pushtuar Moska nëse Ukraina do të kishte mbajtur armët e saj?

Shumica e ekspertëve, dhe ka shumë të ngjarë edhe Pheniani, nuk mendojnë kështu.

“Tani koreanët e Veriut kanë marrë një tjetër konfirmim të këtij mësimi pas Irakut, pas Libisë,” tha Lankov.

Pheniani përdor rregullisht përvojat e Sadam Huseinit dhe Moamar Gadafit, ish-udhëheqësve të Irakut dhe Libisë, për të justifikuar programin e tij bërthamor, si për popullin e tij ashtu edhe për botën.

Të dy udhëheqësit e fortë humbën kontrollet e tyre mbi pushtetin dhe në fund të fundit jetën e tyre pasi ambiciet e tyre bërthamore u ndalën.

Pushtimi rus do ta forcojë atë narrativë, por duke e bërë këtë mund të ketë gjithashtu një “ndikim shumë negativ” në mendjen e liderit të fortë të Koresë së Veriut, sipas Lee Sang-hyun, president dhe studiues i lartë i Institutit Sejong.

Ai thotë se Kim ka të ngjarë të përgjigjet vetëm në një mënyrë: duke u bërë “edhe më i fiksuar pas armëve të tij bërthamore dhe aftësive raketore”.

Edhe para pushtimit, Koreja e Veriut kishte treguar shenja të rritjes së ambicieve të saj bërthamore.

Të shtunën, ajo mbajti lëshimin e saj të 14-të të raketës për këtë vit, nga vetëm katër teste në 2020 dhe tetë në 2021. Një nga raketat e testuara këtë vit besohej të ishte një ICBM (raketë balistike ndërkontinentale) që supozohet se është e aftë të godasë SHBA kontinentale.

Ky ishte testi i parë ICBM që nga viti 2017 dhe u pa gjerësisht si një pararojë e testeve të ardhshme.

Kim e bëri të qartë qëllimin e tij për të vazhduar me shpejtësi të plotë me programin e tij bërthamor në një paradë ushtarake më 25 prill.

Dhe imazhet komerciale satelitore sugjerojnë se Pheniani po përpiqet të rivendosë aksesin në vendin e tij të testimit nëntokësor Punggye-ri, sipas zyrtarëve dhe grupeve të ekspertëve të Koresë së Jugut.

Zyrtarët amerikanë i thonë CNN se Koreja e Veriut mund të jetë gati të rifillojë testimin bërthamor më vonë këtë muaj.

Në këtë sfond, pushtimi rus dhe sanksionet ndërkombëtare që pasuan kanë krijuar një “stuhi të përsosur” kushtesh për Phenianin për të vepruar, thonë analistët.

Një ndarje e qartë midis anëtarëve të përhershëm të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara Rusia dhe Kina nga njëra anë, MB, SHBA dhe Franca nga ana tjetër do të thotë se çdo vendim i unifikuar për të ndëshkuar Korenë e Veriut është i pamundur.

Burimi: CNN

Leave a Reply

Your email address will not be published.

fourteen + 6 =