Ushtria e Ukrainës: Rusët kryen dy sulme ajrore në rajonin e Sumy

Aviacioni ushtarak rus hapi dy herë zjarr mbi vendbanimet në rajonin e Sumy, njoftoi sot Komanda Operative Veriore e Ushtrisë së Ukrainës, njoftoi Ukrinform.

“Aeroplani armik qëlloi kundër dhunës në rajonin Sumy dy herë sot,” sipas një raporti të postuar nga Komanda Operative në Facebook.

Sipas raportimeve, ka pasur një sulm nga një aeroplan rus Su-30 rreth orës 17:40 me orën lokale, kur një raketë është hedhur nga territori i Federatës Ruse në tri vendbanime në rajonin Sumy, dhe sipas raporteve të para nuk ka pasur viktima.

“Rreth orës 19:00 armiku ndërmori sulmin e dytë. Sipas të dhënave paraprake, ushtria ruse qëlloi nga një helikopter Mi-24 në katër vendbanime në rajonin e Sumy”, shtoi Komanda Operative.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

20 − 2 =