Flet luftëtari në fabrikën e çelikut të rrethuar në Azovstal

Kjo ishte një konferencë e mrekullueshme për shtyp, e transmetuar drejtpërdrejt në internet nga një bunker në fabrikën e çelikut të shkatërruar pjesërisht Azovstal, xhepi i fundit i rezistencës ukrainase në qytetin e Mariupol.

Së pari, kapiteni Svyatoslav Kalina Palamar, zëvendëskomandanti i regjimentit Azov, tha se ata ishin nën bombardime intensive ruse dhe se forcat pushtuese po përpiqeshin të sulmonin uzinë. Ndërsa qindra civilë ishin evakuuar ditët e fundit, ai tha se kishte një “shumë viktimash” në të gjithë kompleksin e përhapur, si civilë ashtu edhe ushtarakë, shkruan BBC, përcjell “Bota sot”.

Një tjetër luftëtar, nëntoger Illia Samoilenko, foli më pas për gati dy orë, shumica në anglisht. Ai filloi duke kritikuar ashpër “qeverinë”, pa dhënë detaje, duke thënë se kishte lënë 25,000 njerëz “të vriteshin nga ushtria ruse” në qytet, një shifër që nuk mund të verifikohet në mënyrë të pavarur.

Askush nuk e priste që ne do të zgjasim kaq gjatë dhe ne jemi ende duke qëndruar, ne ende po mbajmë,” tha ai, duke shtuar se ata ishin “lënë më vete për tetë vitet e fundit“. “Qeveria jonë në fakt dështoi në mbrojtjen e Mariupolit. Dështoi në përgatitjen.”

Nënkoloneli Samoilenko tha se nuk mund të jepte detaje se sa luftëtarë ishin ende të strehuar në vend, por tha se një “dyqind” ishin plagosur. Rusia, forcat e së cilës po rrethojnë uzinën, thotë se mund të pajtohet me evakuimin e luftëtarëve nëse ata dorëzojnë armët, diçka e refuzuar nga nënkoloneli Samoilenko.

Dorëzimi për ne është i papranueshëm sepse nuk mund t’i japim një dhuratë kaq të madhe armikut,” tha ai. “Ne jemi në thelb njerëz të vdekur. Shumica prej nesh e dinë këtë. Kjo është arsyeja pse ne luftojmë kaq pa frikë.”

Leave a Reply

Your email address will not be published.

14 + three =