Alarm/ Gjendet një bombë në ndërtesën e agjencisë ruse të lajmeve në Berlin

Policia në Berlin thotë se hetuesit kriminalë po studiojnë një bombë të improvizuar që u gjet dhe u çaktivizua të premten në një ndërtesë banimi që strehon gazetarë të agjencisë ruse të lajmeve RIA, raporton BBC, përcjell “Bota sot

Një zëdhënës i policisë gjermane tha se hetuesit po hetonin se sa i rrezikshëm ishte dhe kë kishte për qëllim.

Ambasada e Rusisë në Berlin tha se një shishe ishte hedhur në një dritare të ndërtesës në lagjen Steglitz të qytetit.

Ajo fajësoi atë që e përshkroi si persekutim të mediave ruse dhe punonjësve të tyre në Perëndim.

Dy televizione ruse të kontrolluara nga shteti, RT dhe Sputnik, u ndaluan në BE më 2 mars, një javë pas pushtimit të Ukrainës.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

seven − two =