A do të funksionojë plani i Putinit për 9 maj!? Ukrainasit të tmerruar

Qytetet në të gjithë Ukrainën po përgatiten për një rritje të pritshme të sulmeve përpara se Rusia të festojë Ditën e Fitores të hënën.
Festa kombëtare e Rusisë përkujton fitoren e ish-Bashkimit Sovjetik ndaj Gjermanisë naziste në Luftën e Dytë Botërore, raporton Sky news, përcjell “Bota sot”.

Ditët e fundit, forcat ruse kanë kryer më shumë sulme në një fabrikë çeliku të luftuar në qytetin port jugor të Mariupolit në një përpjekje për ta pushtuar atë në kohë për festimet.

Duke u përgatitur për sulme të përshkallëzuara, trupat ukrainase po marrin një qëndrim për të parandaluar një kontroll dhe gjithashtu kanë forcuar pozicionet e tyre rreth qytetit të dytë më të madh të vendit, Kharkiv, në verilindje të vendit. Zyrtarët u kanë kërkuar banorëve që të marrin parasysh paralajmërimet e sulmeve ajrore.

“Këto data simbolike janë për agresorin rus si e kuqja për një dem,” tha zëvendësministri i parë i brendshëm i Ukrainës, Yevhen Yenin.

“Ndërsa e gjithë bota e civilizuar kujton viktimat e luftërave të tmerrshme në këto ditë, Federata Ruse dëshiron parada dhe po përgatitet të kërcejë mbi kocka në Mariupol”.

Luftimet më intensive në ditët e fundit janë zhvilluar në Ukrainën lindore, ku të dy palët janë futur në një garë të ashpër për të kapur territorin që nuk është nën kontrollin e tyre.

Analistët ushtarakë perëndimorë thanë se një kundër-ofensivë ukrainase po përparonte rreth Kharkivit, ndërsa rusët kanë bërë fitime të vogla në Luhansk, një zonë ku separatistët e mbështetur nga Moska kanë luftuar që nga viti 2014.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

20 − thirteen =