Negociatat për Presidentin e ri/ Mazhoranca reagon ndaj Këshillit Kombëtar të PD

Ministrja e Shtetit për Marrëdhënien me Parlamentin, Elisa Spiropali ka reaguar për vendimin e marrë në Këshillin Kombëtar të PD-së të organizuar nga Komisioni i Rithemelimit, ku i vendoset kusht mazhorancës për zgjedhjen e Presidentit të ri.

Sipas një rezolute të miratuar nga ky Këshill Kombëtar, Komisioni i Rithemelimit do pranojë të hyjë në negociata me mazhorancën nëse përzgjidhen kandidatë nga opozita.

Në cilësinë e një prej përfaqësuesve të mazhorancës në zgjedhjen e Presidentit të ri, ministrja Spiropali shkruan se Grupi Parlamentar socialist nuk njeh asnjë vendim të asnjë instance që buron nga një person non-grata nga SHBA.

“Nëse është e vërtetë që Saliu paska mbledhur një kuvend për të vendosur kusht që hyjnë në negociata për Presidentin e ri vetëm nëse pranohet kandidati i tyre, atëherë ngushëllime kuvendarëve në fjalë dhe një kujtesë nga ana jonë: Grupi Parlamentar Socialist nuk njeh asnjë vendim të asnjë instance që buron nga shkulmi anti-amerikan i një personazhi të listës së zezë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe nuk ka ndërmend të ketë asnjë kontakt me atë burim të së keqes për Shqipërinë”. shkruan Spiropali.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

12 + nineteen =