Izrael: Putin kërkon falje për komentet e Hitlerit

Detaje të tjera kanë dalë nga telefonata e sotme mes presidentit rus Vladimir Putin dhe kryeministrit izraelit Naftali Bennett, e cila u raportua më herët.

Bennett ka thënë tani se Putini i kërkoi falje atij për komentet në fillim të kësaj jave nga ministri i tij i Jashtëm Sergei Lavrov që pretendonte se Adolf Hitler ishte pjesërisht hebre, raporton BBC, pëcjell Bota sot.

Lavrov i bëri komentet kur u pyet në një intervistë se si Rusia mund të pretendonte se po “de-naziste” Ukrainën kur presidenti i saj është vetë hebre.

Në intervistë, kryediplomati rus tha se “Hitleri kishte gjithashtu gjak hebre”, duke shtuar: “Njerëzit e mençur hebrenj thonë se antisemitët më të zjarrtë janë zakonisht hebrenj”.

Komentet shkaktuan zemërim në Izrael, i cili thirri ambasadorin e Rusisë për “sqarim” dhe kërkoi falje.

Kryeministri Bennett thotë se ka pranuar faljen e Putinit për komentet dhe e falënderoi atë për sqarimin e pozicionit të tij.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

3 × three =