“Hitleri ishte hebre”, Zelensky komenton deklaratën e Lavrov dhe për evakuimet

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se 344 persona u evakuuan nga Mariupol dhe zonat përreth në Zaporizhzhia të mërkurën.

“Unë u jam mirënjohës të gjithë atyre që e bëjnë operacionin e evakuimit të suksesshëm”, tha Zelensky.

Zelensky gjithashtu bëri thirrje për një armëpushim për të evakuuar ata që mbeten në Mariupol.

“Ne jemi duke negociuar dhe shpresojmë të vazhdojmë të shpëtojmë njerëz nga Azovstal, nga Mariupol. Ka ende civilë, gra, fëmijë. Ne kemi nevojë për një armëpushim të vazhdueshëm për t’i shpëtuar ata”, tha ai.

Presidenti ukrainas foli me kryeministrin izraelit Naftali Bennett për komentet “skandaloze” të bëra nga ministri i Jashtëm rus Sergey Lavrov, duke pohuar se Hitleri kishte gjak hebre.

Zelensky tha se ai foli me Bennett për ta uruar për Ditën e Pavarësisë së Izraelit dhe për ta informuar atë për situatën në qytetin jugor të Mariupol dhe Ukrainën lindore.

“Ne diskutuam gjithashtu për deklaratat skandaloze dhe absolutisht të papranueshme të ministrit të Jashtëm rus që ofendoi të gjithë botën”, tha presidenti ukrainas.

Lavrov përsëriti pretendimin e Rusisë se pushtimi i saj në Ukrainë është pjesë e përpjekjeve për të “de-nazifizuar” vendin.

Ai hodhi poshtë faktin që Zelensky është hebre, duke thënë: “Ai parashtron një argument: çfarë lloj nazizmi mund të kenë nëse ai është hebre. Unë mund të gaboj, por Hitleri gjithashtu kishte gjak hebre. Kjo nuk do të thotë absolutisht asgjë. Populli i mençur hebre thotë se antisemitët më të flaktë janë zakonisht hebrenj.”

Vërejtjet e Lavrov ndezën zemërim në mesin e qeverisë izraelite, e cila thirri me shpejtësi ambasadorin rus në Izrael.

Burimi: CNN

Leave a Reply

Your email address will not be published.

four × three =