U mbijetoi torturave ruse, i riu rrëfehet për “The Times”: Na çonin në bodrume, pasi zhvisheshim na…

Një i mbijetuar ukrainas ka rrefyer per “The Times” brutalitetin e rrëmbyesve të tij dhe se si i shpëtoi duarve te tyre.

Pesë ushtarët ukrainas, me duar të lidhura, të zhveshur dhe tashmë të rrahur keq, u tërhoqën zvarrë në një bodrum poshtë shkollës së fshatit në Novovoznesenske kur robëruesit rusë.

“Rusët kishin mbushur një kovë me ujë dhe një nga një vazhdonin të fusnin me forcë kokat e ushtarëve të kapur dhe t’i mbanin poshtë për rreth një minutë në të njëjtën kohë,” tha Hryhorii Osmakov, një ndërtues 20-vjeçar.

Ai ishte arrestuar më herët gjatë ditës nga rusët me dyshimin se i jepte informacion ushtrisë ukrainase dhe u ul i lidhur në cep të bodrumit të shkollës ndërsa barbaria shpalosej para tij.

“Sapo çdo i burgosur të zhytej përgjysmë, koka e tij tërhiqej nga kova dhe i bënin pyetje. Pikërisht atëherë rusët dukej se vunë re se të burgosurit e tyre kishin çorape termike të cilësisë së mirë në këmbë dhe filluan të grindeshin se kush do t’i kishte ato”.

Rrëfimi i Osmakov për torturimin dhe vrasjen e pesë ushtarëve ukrainas natën e 8 prillit, pas një sulmi të dështuar në fshatin e pushtuar nga Rusia në rajonin e Khersonit, është i mbushur me mllef.

Tregimi i tij për skenën në bodrumin e shkollës në Novovoznesenske, i thënë për The Times këtë javë pasi ai u arratis në vijën e parë të frontit, është edhe më i ashpër për banalitetin e dhunës së përfshirë. Kur torturuesit, dy burra me uniformë të veshur me kapuç, u përpoqën më pas t’i prisnin gishtat një të burgosuri lufte, ata zbuluan se bajoneta që përdornin ishte shumë e mprehtë për këtë detyrë.

“Pra, gjithçka ndaloi ndërsa ata dërguan një ushtar tjetër rus lart në kuzhinën e shkollës për të gjetur një thikë më të mprehtë,” tha Osmakov, me këmbët dhe duart e tij duke u dridhur ndërsa përshkroi atë që ndodhi.

Qindra, ndoshta mijëra, robër lufte  janë kapur nga të dyja palët në nëntë javë që kur forcat ruse pushtuan Ukrainën më 24 shkurt . Abuzimi i luftëtarëve të kapur është endemik, dhe megjithëse provat e krimeve ruse të luftës janë të shumta, të dyja palët janë akuzuar për pjesëmarrje në poshtërimin, shfrytëzimin, plagosjen dhe vrasjen e personelit ushtarak në bazë të luftës .

Edhe kur janë të vdekur, ushtarët janë të prirur për abuzim dhe të dyja palët shpesh kontaktojnë anëtarët e familjeve të trupave armike të vrarë në fushën e betejës me fotografi të ushtarëve të vrarë. Në disa raste, vrasjet kanë ndodhur qartë pas kapjes.

Gyunduz Mamedov, 47 vjeç, një avokat ukrainas me origjinë nga Azerbajxhani dhe aktivist i të drejtave të njeriut që kryeson një koalicion avokatësh në Ukrainë që mbledhin prova të krimeve të luftës për t’i paraqitur në Gjykatën Penale Ndërkombëtare në Hagë, përshkroi një rast në të cilin një 26-vjeçar ukrainas luftëtari, emri i të cilit është fshehur nga The Times me kërkesë të familjes, u kap nga forcat ruse në Mariupol më 20 prill. Ushtari u shfaq i gjallë së bashku me një grup të burgosurish të tjerë ukrainas të luftës në një video propagandistike ruse, qartësisht i identifikueshëm nga një tatuazh e një centipede në gjoks. Katër ditë më parë një fotografi e kufomës së ushtarit i është dërguar nënës së tij.

“Sigurisht, tani po pyesim se çfarë ndodhi me të burgosurit e tjerë në atë video,” tha Mamedov. “Deri më tani nuk është kontaktuar asnjë familje tjetër e atyre që janë paraqitur, gjë që është një shenjë e mirë. Praktika e rusëve të vrasjes së ushtarëve ukrainas dhe më pas duke kërkuar para nga familjet e tyre për të kthyer trupin është e zakonshme.”

Megjithatë, tortura dhe vrasja e pesë të burgosurve në Novovoznesenske, siç përshkruhet nga Osmakov, dukej më shumë si nënprodukt i furisë sadiste sesa për t’i shërbyer ndonjë qëllimi bujarie apo propagande. Osmakov, i cili u intervistua nga The Times në qytetin e Zelenodolsk pas arratisjes së tij dhe që atëherë ka dhënë dëshminë e tij para anëtarëve të drejtorisë së inteligjencës ushtarake ukrainase, përshkroi se si ai dhe një mik u arrestuan nga trupat ruse në fshatin e tij teksa ai ndihmonte një të moshuar. fqinji për të riparuar një dritare të dëmtuar nga një shpërthim predhe.

E çuar në shkollën e fshatit, ai u çua në bodrumin ku të dy burrat u rrahën nga trupat ruse, ndërsa hetuesit i akuzuan se kishin ndihmuar ushtarët ukrainas me detaje të pozicioneve ruse. Tri herë gjatë ditës Osmakovin e çuan në një mur në oborrin e shkollës dhe iu dhanë Ddenime Miku i tij, i cili u gjet me një smartphone të ndaluar në zonat e vijës së frontit të kontrolluar nga Rusia, u rrah veçanërisht keq. Ende nuk dihet fati i tij.

Më pas, disa orë pas arrestimit të tij dhe ndërsa ishte ende në robëri, forcat ukrainase sulmuan fshatin. Sulmi u zmbraps. Autoritetet ukrainase që atëherë kanë konfirmuar se një operacion për të kapur Novovoznesenske ka ndodhur me të vërtetë më 8 prill.

“Kishte shumë të shtëna dhe granatime,” kujton Osmakov. “Nga zhurma dukej sikur ushtarët ukrainas kishin hyrë në një pjesë të fshatit, por më pas ishin detyruar të kthehen. Pasi u qetësua, pesë ushtarët e kapur u tërhoqën zvarrë në bodrum. Pikërisht atëherë filluan torturat.”

“Një nga burrat e torturuar më pas filloi t’u bërtiste rusëve ‘do të vdisni këtu’,” tha Osmakov.

Dëshmitë e brutaliteteve të ngjashme në të gjithë Ukrainën, si ndaj civilëve ashtu edhe ndaj ushtarëve, kanë intensifikuar dëshirën në Ukrainë dhe midis aleatëve të saj perëndimorë për hetime dhe gjyqe për krimet e luftës për forcat përgjegjëse ruse. Kërkesa për ndjekje penale është fokusuar jo vetëm në Gjykatën Penale Ndërkombëtare, por edhe në gjykata që mund të krijohen posaçërisht për të gjykuar të dyshuarit në mënyrë të ngjashme me ndjekjen penale të nazistëve në Nuremberg. Megjithatë, ndërlikimet rreth protokolleve ndërkombëtare që rregullojnë gjyqet për krimet e luftës dhe mungesa e deritanishme e ndonjë organi të vetëm që koordinon provat e krimeve të luftës në Ukrainë, do të thotë se çdo gjykim i mundshëm është ndoshta shumë vite larg , nëse ato ndodhin fare.

Kalvari i Osmakovit vazhdoi edhe dy ditë të tjera pas vrasjes së të burgosurve. Rusët i tërhoqën zvarrë trupat e ushtarëve deri në fund të bodrumit dhe menjëherë pas natës një grup civilësh me sy të lidhur, duke përfshirë nënën dhe motrën e Osmakovit, u çuan në dhomë. Ushtarët i thanë Osmakovit se nëse ai nuk mund të blinte gra për ta në të ardhmen, motra e tij 23-vjeçare do të përdhunohej. Ajo u largua nga sytë për të zbatuar kërcënimin.

Megjithatë, disa orë më vonë, pasi torturuesit ishin zhdukur, mbërritën ushtarë të tjerë rusë. Humori në bodrum ndryshoi dhe zemërimi i mëparshëm u shpërnda. Përfundimisht, pa asnjë shpjegim specifik, Osmakov dhe civilët e tjerë u liruan: motra dhe nëna e tij gjithashtu. Motra e tij nuk ka folur për atë që ka ndodhur gjatë orëve që ajo mungonte.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

seven + twelve =