Notice: Trying to get property 'post_excerpt' of non-object in /var/www/html/wp-content/themes/sahifa/framework/parts/post-head.php on line 73

Erdogan thotë: Turqia gati “në parim” është i gatshëm të veprojë si garantues i Ukrainës

Turqia është e gatshme, në parim, të veprojë si një vend garantues për Ukrainën, tha presidenti turk Tajip Erdogan në televizionin shtetëror NTV.

Erdogan tha se detajet e një formati të tillë do të duhej të përpunoheshin, duke shtuar se vendimi i Moskës për të pakësuar disa nga operacionet e saj pranë Kievit dhe Chernihiv ishte “me të vërtetë i rëndësishëm”.

Turqia, anëtare e NATO-s, e cila ka lidhje të mira me të dy vendet, ndan një kufi detar me Ukrainën dhe Rusinë në Detin e Zi. Ajo ka mbështetur Ukrainën ndërsa kundërshtoi sanksionet ndaj Moskës dhe këtë javë priti negociatorët nga të dyja palët për bisedimet e para ballë për ballë të paqes në javë.

Erdogan thotë se Turqia është gati "në parim"

Duke folur në një fluturim nga Uzbekistani, Erdogan tha se bisedimet i kishin dhënë një “vrull të rëndësishëm” procesit. Ai shtoi se do të përcjellë sërish një ofertë për të pritur presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskiy dhe atë rus Vladimir Putin për bisedime.

“Për sa i përket çështjes së garancisë, ne mund të jemi një nga vendet garantuese që garanton sigurinë e Ukrainës, ne jemi të gatshëm për këtë në parim, por sigurisht që detajet e kësaj duhet të përpunohen”, shtoi ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

four × three =