Notice: Trying to get property 'post_excerpt' of non-object in /var/www/html/wp-content/themes/sahifa/framework/parts/post-head.php on line 73

Arrestimi i Bllakos, Euractiv: Skandal korrupsioni prej 430 mln eurosh, më i madhi në Shqipëri deri më sot

Alqi Bllako, një deputet socialist, ka dhënë dorëheqjen nga mandati dhe po përballet me arrestimin për rolin e tij në një skandal korrupsioni prej 430 milionë eurosh në atë që mund të jetë skandali më i madh i korrupsionit të qeverisë në Shqipëri deri më sot.

Prokuroria e Posaçme kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit (SPAK) lëshoi ??të martën një urdhër arresti për Bllakon, me akuzën e korrupsionit në inceneratorin e mbetjeve të Fierit.

Akuzat kanë të bëjnë me kohën e tij si Sekretar i Përgjithshëm i Ministrisë së Mjedisit, kur dyshohet se ka bashkëpunuar me ministrin për përvetësim parash.

Pas publikimit të fletarrestit, Bllako deklaroi se do të jepte dorëheqjen nga mandati i tij, duke shkurtuar kështu procedurën e arrestimit të tij.

Në Shqipëri, deputetët kanë imunitet nga arrestimi. Një komision parlamentar duhet të mblidhet me kërkesë të prokurorisë për heqjen e imunitetit të një deputeti dhe procedura mund të zgjasë disa ditë ose javë, në varësi të rastit.

Partia Socialiste në pushtet e bëri të qartë se Bllakos do t’i hiqte imunitetin parlamentar pas akuzave të prokurorisë.

Gjatë gjithë viteve të tij në pushtet, kryeministri Edi Rama ka pohuar se përgjegjësia në partinë dhe qeverinë e tij është gjithmonë personale.

Opozita akuzon kryeministrin Edi Rama si autorin e kësaj afere dhe i ka kërkuar vazhdimisht SPAK-ut të hetojë liderin shqiptar dhe bashkëpunëtorët e tij të ngushtë. Euractiv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

sixteen + 7 =