Notice: Trying to get property 'post_excerpt' of non-object in /var/www/html/wp-content/themes/sahifa/framework/parts/post-head.php on line 73

OKB: 2.8 mln ukrainas janë larguar nga vendi, rreth 13 mln të tjerë janë bllokuar

Më shumë se 3.8 milionë njerëz janë larguar nga Ukraina, thotë OKB. Ndërsa 6.5 milionë të tjerë janë të zhvendosur brenda vendit.

Gjithashtu bën me dije se rreth 13 milionë ukrainas janë bllokuar në zona luftimi dhe nuk mund të largohen.

Rreth 160,000 prej tyre janë në qytetin jugor të Mariupolit, sipas kryebashkiakut të tij.

Ukraina tha se nuk do të hapte asnjë korridor humanitar sot për shkak të shqetësimeve rreth “provokimeve” të mundshme ruse.

Kryebashkiaku i Mariupolit Vadym Boichenko ka bërë thirrje për një evakuim të plotë.

Mariupol, i cili ka qenë një objektiv kyç për forcat ruse për shkak të vendndodhjes së tij strategjike, ka qenë i rrethuar pothuajse që nga fillimi i pushtimit.

Ukraina thotë se të gjitha ndërtesat e saj janë dëmtuar nga bombardimet ruse, duke përfshirë një maternitet dhe një teatër ku ishin strehuar qindra civilë.

Burimi: SkyNews

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

5 + twelve =