Notice: Trying to get property 'post_excerpt' of non-object in /var/www/html/wp-content/themes/sahifa/framework/parts/post-head.php on line 73

Ndodh t’ju bëjnë fasulet me gazra? Soda e bukës mund të jetë zgjidhja

Nëse i doni fasulet por e gjeni veten duke marrë gazra pasi i keni ngrënë, nuk jeni vetëm. Por nuk duhet të ndiheni sikur po sakrifikoni rehatinë tuaj fizike për një nga ushqimet tuaja të preferuara.

Falë një hile pak të njohur të gatimit, nuk keni pse: Mund të zvogëloni gazin në fasule me sodë buke!

Ne e dimë se çfarë po mendoni: Pse do të vendosja sodë buke në fasule? Si do të ndihmonte kjo? Për të kuptuar pse funksionon kjo këshillë gatimi, së pari duhet të kuptojmë pse fasulet na shkaktojnë gaz në radhë të parë.

Sipas Nutrion Facts, shumë fasule përmbajnë familjen e sheqernave rafinozë, e cila është një niseshte që tretet dobët për shkak të mungesës së disa enzimave. Me fjalë të tjera, ju mund ta fajësoni këtë rafinozë për gazin e keq. Siç doli, hulumtimet që datojnë më shumë se dy dekada zbuluan se përdorimi i sodës së bukës ul ndjeshëm nivelet e rafinozës.

Tani, pyesni veten kur të shtoni sode buke në fasule? Funksionon më së miri vetëm me një majë (rreth 1/16 e një lugë çaji) të spërkatur në fasule të thata ndërsa ato zhyten në ujë para gatimit.

Edhe nëse nuk luftoni me gazin pasi keni ngrënë fasule, shtimi i sodës së bukës mund të ndihmojë në përmirësimin e përvojës tuaj të gatimit në një mënyrë tjetër. Sipas Guy Crosby, shtimi i një sasie të vogël sodë buke në ujin e gatimit të fasuleve mund të ndihmojë në zvogëlimin e kohës tuaj të gatimit në gjysmë dhe gjithashtu të merrni strukturën e butë dhe kremoze që dëshironi.

Nëse vendosni të filloni të shtoni sode buke në fasule – qoftë në ujin e fillimit ose në ujin e gatimit – vetëm sigurohuni që të mos e teproni dhe të shtoni shumë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

two × four =