Notice: Trying to get property 'post_excerpt' of non-object in /var/www/html/wp-content/themes/sahifa/framework/parts/post-head.php on line 73

Izraeli paralajmëron: Vaksina Pfizer është më pak efektive kundër variantit Delta

Zyrtarët izraelitë po paralajmërojnë se vaksina Pfizer është “dukshëm më pak e efektshme” kundër variantit Delta të koronavirusit, lloji i parë për herë të parë në Indi që tani përbën 31 përqind të rasteve në SH.B.A.

“Ne nuk e dimë saktësisht në çfarë mase ndihmon vaksina, por është dukshëm më pak”, tha Kryeministri izraelit Naftali Bennett.

Të shtënat ende i mban njerëzit të mos sëmuren rëndë në Izrael, ku mbi 60 përqind e popullsisë ka marrë një doze. Vetëm 1.6 përqind janë sëmurë rëndë, krahasuar me 4 përqind në valën para-vax të rasteve.

Shqetësimet po rriten gjithashtu në lidhje me efektivitetin e vaksinave kundër variantit Beta, të identifikuar së pari në Afrikën e Jugut.

Mbretëria e Bashkuar do të kërkojë që të gjithë udhëtarët nga Franca – duke përfshirë edhe plotësisht të vaksinuarit – të izolohen për 10 ditë kur të kthehen sepse varianti Beta po përhapet atje, megjithëse kryesisht në territoret e Oqeanit Indian të Reunion dhe Mayotte.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

five × four =