Home / Aktualitet / Reforma Territoriale, zyrtarizohet kërkesa për referendum

Notice: Trying to get property of non-object in /var/www/html/wp-content/themes/sahifaa-2/framework/parts/post-head.php on line 73

Reforma Territoriale, zyrtarizohet kërkesa për referendum

[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_single_image image=”4283″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”full”][vc_column_text]Bëhet zyrtare kërkesa për mbajten e referendumit, ku përfaqësues të 82 bashkive e komunave dorëzuan në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, kërkesën për mbajtjen e referendumeve lokale kundër ndarjes së re territoriale me 61 njësi. Kërkesa për referendum vjen pas ankimimit në Gjykatën Kushtetuese që Partia Demokratike i ka bërë reformës territoriale i shtohet një tjetër kërkesë për rrëzimin e saj. Nisma e 82 bashkive e komunave vjen pas thirrjeve të banorëve të cilët u janë drejtuar me një peticion, ku kërkonin referendum për hartën e re.

Sipas Kodit Zgjedhor, për mbajtjen e peticionit duhet që grupet nismëtare të kenë të paktën 12 firma të banorëve të zonës përkatëse. Jo vetëm demokratët e kanë kundërshtuar këtë reformë, me argumentin se harta e re shkrin komunat duke shkelur sipas tyre Kushtetutën. Por edhe kreu i shtetit Bujar Nishani pak muaj më parë riktheu për rishqyrtim në Kuvend reformën territoriale e cila u rivotua më 1 Shtator nga mazhoranca qeverisës, e cila mori edhe votat e deputetëve të PDIU-së.

Referendumet lokale u paralajmëruan si strategji e Partisë Demokratike kundër ndarjes se re territoriale, por që prej miratimit të Kushtetutes e deri më sot në Shqipëri nuk është organizuar asnjëherë një referendum lokal.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Check Also

Ilir Meta dekoroi një nga “mafiozët” e përgjimeve të “Ndraghetës”

Më 23 prill 2018, presidenti i Republikës Ilir Meta ka pritur në Presidencë dhe ka …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

fifteen − 8 =