Home / Aktualitet / Zv. Presidenti i SPASH, Arian Peraj: Drejtorët e shkollave nuk i kanë mirëinformuar mësuesit…

Zv. Presidenti i SPASH, Arian Peraj: Drejtorët e shkollave nuk i kanë mirëinformuar mësuesit…

Përmes një postimi në rrjetin social facebook  Zv. Presidenti i Sindikatës së Pavarur të Arsimit ka publikuar  disa pika të cilat sipas tij Ministira ua ka dërguar drejtorëve të shkollave por këta të fundit nuk ua kanë përcjell mësuesve.

Postimi i plotë:

Më poshtë po ju ofrojmë tekstin e një materiali që u është dërguar drejtorëve të shkollave, por që sipas shumë kolegëve këta të fundit nuk po informojnë mësuesët .
Ju lutem, informoni sa më shumë kolegë!
Ju faleminderit!

Kemi disa porosi nga Ministrja;

– Mesuesit duhet te unifikojne platformen online te shpjegimit te mesimit brenda shkolles, psh per nje shkolle nje mesues perdor WhatsApp nje perdor viber nje tjeter perdor Edmodo. Drejtori I shkolles te shikoje mundesine qe te perdoret nje platforme e unifikuar dhe mesuesit te rakordohen midis tyre. Gjithmone brenda mundesive reale. Asnje presion asnje shtrengim.

– Orari I mesimit do te jete 08:00 me 15:00. Pas ketij orari asnje mesues sdo te kontaktoje me nxenesit. Te jene te disponueshem per nxenesit nese kane pyetje apo paqartesi por, perseris, mesuesit nuk duhet te kontaktojne nxenesit pas ketij orari. Femijet te kene mundesi te kalojne pak kohe ne qetesine e familjes se tyre.

– Per maturantet dhe nxenesit e klasave te 9-ta te perqendrohen tek lendet qe do te japin provim mature shteterore apo te lirimit. Per Maturantet drejtori I shkolles te koordinoje punen me mesuesit qe maturantet te zhvillojne kryesisht lendet e matures shteterore qe do japin provim, ato me detyrim dhe ato me zgjedhje. Per provimet e lirimit te perqendrohen tek lendet e provimit. te shikohet mundesia te krijohen lehtesi per kete kategori nxenesish. Te kene mundesi te perqendrohen tek lendet qe do japin provim.

Gjithashtu mendoj ti falenderoni ne fund per punen e palodhur qe po bejne, dhe per ta eshte ngarkese e papare dhe jemi njerez mbi te gjitha.

Faleminderit dhe ju per ndihmen

Qofshi mire.

M.Ciku

Check Also

Ulen sërish temperaturat, ky është parashikimi i motit për sot

Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime vranësirash dhe kthjellimesh duke sjellë një mot …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

sixteen + 16 =