Home / Aktualitet / Zonja demokrate Bogdani e pikëlluar për pashain Toptanas tradhëtar

Zonja demokrate Bogdani e pikëlluar për pashain Toptanas tradhëtar

Nga Ismail XHAFERRI- 

Mirela Bogdani: Avni Rustemi vrases me pagese.

Mirela Bogdani, nje emer I njohur ne Partine Demokratike, ka denuar aktin e dekorimit te Avni Rustemit nga presideniti I Republikes me
“Urdherin e Flamurit”, me rastin e 100 vjetorit te vrasjes se Esat Pashe Toptanit. Bogdani e ka quajtur Avni Rustemin nje vrases me pagese dhe Esat Pashen jo tradhetar.
Por nese lexon historine e vertete te asaj periudhe, me fakte e argumenta, binde plotesisht se Avni Rustemi eshte nje hero idealist dhe Esat Pasha nje nder tradhetaret me te ndyre te kombit. Gjema qe donte t’i bente Atdheut ne bashkepunim me serbet do ishte vertete e madhe, nese Avni Rustemi nuk do t’i jepte plumbin ne balle.
Avni Rustemi edhe sikur te ishte gjalle nuk do te kish nevoje per dekorata.
Dekoraten Avni Rustemit ja ka dhene populli ne vitin e larget 1920, kur e priti si hero birin e saj.
. Si hero dhe me pjesmarjen e qindra njerzve, u percoll Avni Rustemi edhe ne banesen e fundit ne qytetin e Vlores, ndersa Esat Pashen e varrosen serbet. Si ka mundesi qe “heroit” te Boganit, Esat Pashes I dolen zot serbet edhe pas vdekjes?!
E meqense Zonja Bogdani eshte kaq e pikelluarbper pashain, do t’i rekomandoja te shkonte ne vorrezat e serbeve dhe te qante here pas here Esat Pashen.
Hapu dhe te futem!

Check Also

Media e njohur ‘shpëlan’ Ramën: E ka shndërruar Shqipërinë në bishtin e Turqisë

Media greke ‘Kathimerini’ ka skanuar vizitën e fundit të kryeministrit Edi Rama në Turqi, ku …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

twelve − twelve =