Home / Aktualitet / Zjarret në Gjirokastër, dorëzohet Peleshi: E pamundur, duhen evakuuar banorët

Zjarret në Gjirokastër, dorëzohet Peleshi: E pamundur, duhen evakuuar banorët

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi, u shpreh se situata e zjarreve në Gjirokastër është jashtë kontrollit. Pothuajse i dorëzuar, Peleshi i ka drejtuar një apel banorëve që të dalin nga banesat, të evakuohen dhe të mos bëjnë rezistencë.

“Jemi në Gjirokastër. Është një situatë shumë e vështirë me vatra zjarri të lokalizuara në vende të ndryshem. Nuk është kollaj të vendosen në kontroll. Kemi humbje jete.

Me pak fjalë duhet evakuim në këto tre fshatra. Ju bëj thirrje banorëve të mos rezistojën dhe të largohen nga fshati,. Ne do të bëjmë më të mirën.

Do t’i përqëndrojmë të gjitha forcat për të bërë më të mirën. Ju lutem bashkëpunoni për të dalë nga banesat,” tha Peleshi.

 

Check Also

Plagosje me armë zjarri në Lezhë, identifikohet dhe shpallet në kërkim autori i dyshuar

Një i plagosur me armë zjarri ka mbetur në Lezhë. Autori i dyshuar Xhulio Vokrri, ka plagosur 25-vjeçarin …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

five × 3 =