Home / Aktualitet / Zjarret, Maqedonia e Veriut shpall gjendjen e krizës në vend

Zjarret, Maqedonia e Veriut shpall gjendjen e krizës në vend

Maqedonia e Veriut ka shpallur gjendjen e krizës për 30 ditë për shkak të zjarreve që kanë pushtuar vendin.

Propozimi erdhi nga institucionet që merren me emergjencat e krizave dhe menjëherë qeveria ka marrë vendimin.
Hera e fundit që Maqedonia e Veriut ka shpallur krizën ka qenë prej pandemisë.

Me këtë vendim nënkuptohet se qeveria mund të shfrytëzojë resurset e organeve të administratës shtetërore, komunave dhe Shkupit, kurse me marrëveshje shfrytëzohen resurset e qytetarëve, ndërmarrjeve publike dhe shoqërive aksionere.

Check Also

Plagosje me armë zjarri në Lezhë, identifikohet dhe shpallet në kërkim autori i dyshuar

Një i plagosur me armë zjarri ka mbetur në Lezhë. Autori i dyshuar Xhulio Vokrri, ka plagosur 25-vjeçarin …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

one × 3 =