Home / Aktualitet / “Zgjerimi mund të sjellë përfitime të mëdha”, Presidenti i PE thirrje BE

“Zgjerimi mund të sjellë përfitime të mëdha”, Presidenti i PE thirrje BE

Presidenti i Parlamentit Evropian Davide Sassoli bëri thirrje që vendet e Ballkanit Perëndimor të lejohen të bashkohen në Bashkimin Evropian (BE), duke e quajtur zgjerimin një projekt pozitiv për paqen dhe prosperitetin.

“Zgjerimi mund të sjellë përfitime të mëdha si për rajonin dhe Evropën në tërësi dhe për të ndihmuar në sigurimin e një kontinenti të qëndrueshëm, të prosperuar dhe paqësor,” tha Sassoli të Dielën.

Ritmi, shtoi ai, do të varet nga përmbushja e kritereve të pranimit.

“Reformat duhet të zbatohen ende në secilin prej këtyre vendeve. Sidoqoftë, Bashkimi Evropian gjithashtu duhet të mbajë premtimet e tij dhe të njohë përparimin, “theksoi Sassoli.

Përveç Serbisë dhe Malit të Zi, vendet e Ballkanit Perëndimor përfshijnë Bosnjën dhe Hercegovinën, Shqipërinë, Maqedoninë Veriore dhe Kosovën.

Bashkimi Evropian tashmë është në bisedime pranimi me Malin e Zi dhe Serbinë, ndërsa Shqipëria dhe Maqedonia Veriore janë kandidatë zyrtarë. Bosnja dhe Hercegovina dhe Kosova konsiderohen kandidate potenciale për anëtarësim.

Bullgaria ka vënë veton në fillimin e bisedimeve të pranimit në BE me Maqedoninë Veriore mbi një mosmarrëveshje mbi historitë e tyre të përbashkëta.

Situata konsiderohet problematike sepse vendet e Ballkanit po “gjykohen” nga vende të tilla si Rusia, Kina dhe Turqia, shkruan DPA gjermane.

 

Check Also

“Plaç në vend”/ Ndizen gjakrat mes të ftuarve në studion e “Ftesë në 5”(VIDEO)

Sot në “Ftesë në 5” me Bieta Sulon u komentua sherri i bujshëm mes 4 …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

two × 2 =