Home / Bota / Zbulohet se kush e bëri komentin ‘racist’ në Pallatin Mbretëror për të birin e Princ Harry

Zbulohet se kush e bëri komentin ‘racist’ në Pallatin Mbretëror për të birin e Princ Harry

Lady Colin Campbell – e cila ka shkruar biografinë e Diana – erdhi për të zgjidhur gjeagjezën se: “Kush e bëri komentin racist në lidhje me ngjyrën e Princit Archie?”

Kjo ishte pyetja kryesore të cilës Princi Harry dhe Megan Markle i shmangën përgjigjen gjatë intervistës së tyre me Oprah. Sidoqoftë, Zonja Colin Campbell erdhi për të zgjidhur enigmën, siç pretendoi një burim nga pallati, duke zbuluar anëtarin që bëri komentin racist.

Vajza e Mbretëreshës Elizabeta dhe tezja e Harrit, Princesha Anne ishte e afërmja që shprehu shqetësimet e saj në lidhje me ngjyrën e Archie. Ajo shtoi, megjithatë, se kishte në të vërtetë një keqkuptim në lidhje me deklaratën e hallws së Harry-t, pasi nuk ishte ngjyra që e shqetësonte, por shqetësimi i saj për mosgatishmërinë e Megan për të respektuar kontekstin kulturor dhe institucionet e familjes mbretërore.

Në intervistën për Oprah, Sussex nuk e tregoi emrin e saj pasi Harry nuk pranoi ta emëronte, por bëri me dije se ajo nuk ishte as Mbretëresha Elizabeth dhe as Princi Philip.

Pallati Buckingham nuk pranoi të komentonte pretendimet e Campbell.

Duke folur në podcast, ajo tha se “ata akuzojnë padrejtësisht Princeshën Anna”. “Pati një keqkuptim gjatë diskutimit në lidhje me ndryshimet kulturore midis britanikëve dhe amerikanëve,” tha ai. por për shkak të paaftësisë dhe vendosmërisë së saj për të vlerësuar ndryshimet kulturore midis dy popujve. Kështu, do të ishte e vështirë të respektojmë vërtet vlerat dhe institucionet e pallatit. ”

Gjëja e çuditshme për zbulimin e Lady Campbell është fakti që Princesha Anna që në momentin e parë qëndroi pranë çiftit dhe ishte e vetmja që ishte shfaqur në një intervistë televizive dhe i kishte mbështetur haptas kur ata morën vendimin dhe u larguan nga pallati për Kanada. Princesha Anna është gjithashtu shumë afër mënyrës së të menduarit të Harry dhe Megan, konsiderohet si një nga më “të rehatshmet” e familjes mbretërore, preferon një jetë të thjeshtë, ka bërë dy martesa – asnjëra prej tyre nuk ishte me gjak blu – plus fakti që ajo zgjodhi fëmijët të mos kishin tituj mbretërorë. Ndoshta, në këtë kontekst të marrëdhënies, pyetja e saj për çiftin nuk ishte raciste, por shprehu shqetësimin e saj për trajtimin e tyre nga media, vë në dukje Lady Campbell në arsyetimin e saj.

Zonja Colin Campbell vëren se askush nuk duhet të akuzohet për racizëm. Princesha Anna thjesht nuk dëshironte që kjo martesë të ndodhte që nga fillimi. “Ishte e gabuar për vendin,” tha ajo. Campbell iu përgjigj kësaj deklarate me komentin vijues: “Më në fund, doli se ishte e vërtetë”.

Check Also

Bush është tronditur nga komentet për miqësinë e tij me Michelle Obaman

Ish-presidenti George W. Bush deklaroi se ishte “tronditur” nga reagimi i njerëzve ndaj miqësisë së …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

eighteen − 17 =