Home / Kryesore / Zbulohet ilaçi i tullacëve!

Zbulohet ilaçi i tullacëve!

Një lajm i mirë vjen për të gjithë tullacët!

Një grup shkencëtarësh besojnë se kanë zbuluar gabimisht një kurë që zgjidh një herë e përgjithmonë problemin e rënies së flokëve.

Studiuesn të Universitetit të Manchesterit në Angli po punonin në gjetjen e një ilaçi për trajtimin e osteoporozës, kur gjatë testimeve vunë re që flokët e pacientëve rriteshin 33 për qind më shpejt dhe më të dendur se normalisht.

“Në vetëm 6 ditë u rritën me dy milimetra. Ne as që e kishim menduar një gjë të tillë dhe fakti që e zbuluam, do të thotë që një ditë mund të bëjë diferencën tek njerëzit që vuajnë nga rënia e flokëve”, thotë Nathan Hawkshaw, udhëheqës i studimit.

Shkencëtarët e kanë pagëzuar këtë ilaç me emrin WAY-316606.

Top Channel

Check Also

Vala e dytë e koronavirusit/ Ja kur pritet të vij sipas ekspertëve

Kur do të shpërthejë vala e dytë e Koronavirusit? Fillimisht dukej sikur masat e izolimit …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

1 + eleven =