Home / Kryesore / Vranësira dhe kthjellime/ Parashikimi i motit për ditën e sotme

Vranësira dhe kthjellime/ Parashikimi i motit për ditën e sotme

Dita nis me vranësira dhe rrebeshe shiu në pjesën më trë madhe të vendit por reshje dëbore do ketë në zonat e kthjella malore. Ndersa mesdita dhe pasditja sjellin përmirësim të kushteve atmosferike duke bërë që herë pas here të kemi intervale me kthjellime.

Temperaturat e ajrit rriten sërisht në vlerat minimale dhe maksimale duke bërë që ekstremumet ditore të luhaten nga  -2°C  deri në 13°C.

Era do fryjë mesatare dhe e fortë me shpejtësi mbi 50km/h nga drejtimi Jugor duke krijuar në det dallgëzim 4-5 ballë.

Rajoni dhe Europa: Një sistem i dendur varnësirash  frontale ka përfshirë Europën perëndimore dhe qëndrore duke sjellë reshje të dendura shiu e dëbore. Po ashtu gjithë Jugu dhe Lindja e europës mbeten me reshje shiu e dëbore. NDERSA mot të kthjellët do kenë vendet Nordike.

Check Also

Vaksinimi anti COVID në Shqipëri/ Epidemiologu Ilir Alimehmeti paralajmëron: Dimri i ardhshëm mund të përkeqësojë…

Epidemiologu Ilir Alimehmeti, ka komentuar deklaratën e kryeministrit Rama që procesi i vaksinimit në Shqipëri …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

4 × 1 =