Home / Aktualitet / Votohet pro aktit normativ për blerjen e vaksinave ruse dhe kineze, ja projektligjet që u miratuan sot në Kuvend

Votohet pro aktit normativ për blerjen e vaksinave ruse dhe kineze, ja projektligjet që u miratuan sot në Kuvend

Kuvendi i Shqipërisë miratoi sot disa projektligje të rendit të ditës, që përfshijnë lejimin e qeverisë për të negociiuar dhe blerë vaksina nga Kina dhe Rusia, marrëveshja me kompaninë e vaksinave Pfizer, marrëveshja për HEC-in e Skavicës, etj.

Gjithashtu, me shumicë votash pro janë miratuar marrëveshja për pjesëmarrjen në strukturën globale të qasjes në vaksinat Covid-19, Aleanca GAVI (Covax Facility), marrëveshja me BERZH dhe ligjet e reja të SPAK.

Nëpërmjet këtyre ligjeve të reja, ngushtohet veprimtaria e Prokurorisë së Posaçme SPAK, në mënyrë që ky organ i ri i drejtësisë të mos hetojë krimet dhe rastet banale të korrupsionit.

Check Also

Kush janë deputetët që do hetojnë Metën, mazhoranca përdor “të djegurit” për të çuar deri në fund luftën me presidentin

Detaje të reja janë mësuar nga nisma për të shkarkuar presidentin Ilir Meta. Burimet bëjnë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

3 × one =