Home / Aktualitet / Varianti indian i Covidit fut nën ethe Britaninë e Madhe

Varianti indian i Covidit fut nën ethe Britaninë e Madhe

Mutacioni i Covid 19 që është shfaqur në Indi po sjell frikë dhe tension në të gjithë botën, ndërkohë që autoritetet atje janë duke hetuar rastet.

Kryeministri britanik Boris Johnson anuloi dje një vizitë të planifikuar në New Delhi pasi virusi atje gjithnjë e më shumë del jashtë kontrollit. India aktualisht po përjeton shpërthimin e saj më të keq të koronavirusit që nga fillimi i pandemisë, diçka që është shqetësuese gjithnjë e më shumë. Deri më tani ka të paktën 73 raste të dokumentuara të llojit indian që janë shfaqur në Britaninë e Madhe.

Dr Susan Hopkins, këshilltar kryesor mjekësor për testimin dhe gjurmimin në Britaninë e Madhe, i tha Andrew Marr Show: “Ne kemi parë disa raste (të variantit indian) që nuk kanë dalë nga udhëtimet, por ne jemi ende duke u përpjekur t’i nënshtrohemi hetimeve për të parë me shumë hollësi nga mund ta kishin marrë.

Për ta përshkallëzuar atë në renditje, ne duhet të dimë që është transmetueshmëri e shtuar, ashpërsi e shtuar ose shmangie e vaksinës, dhe ne thjesht nuk e kemi ende atë.”

Check Also

Lajm i mirë/ Ky shtet i dhuron Shqipërisë 10 mijë doza vaksine anti-Covid

Në seancën parlamentare të Qeverisë së Kroacisë, u miratua sot një vendim për të dërguar …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

17 − fifteen =