Home / Bota / Vala e dytë e COVID-19, këto dy qytete në Greqi izolohen për 14 ditë: Qytetarët mund të dalin nga shtëpia vetëm nëse…

Vala e dytë e COVID-19, këto dy qytete në Greqi izolohen për 14 ditë: Qytetarët mund të dalin nga shtëpia vetëm nëse…

Zona e Selanikut dhe Seres, nga mbrëmja e sotme, do të futen në një bllokim total, që do të zgjasë për 14 ditë.

Bllokimi do të jetë i rreptë, sikurse dhe ai në mars, ky qytetarët duhet të dërgojnë një mesazh, që të mund të dalin nga shtëpia.

Ndalohet lëvizja me tren nga një qytet në tjetrin, përjashtuar ata që janë probleme shëndetësore ose punë si dhe nuk lejohen as fluturimet në aeroporte.

Gjatë natës, nga ora 21:00-05:00, ndalohet qarkullimi, përjashtuar vetëm ata persona që kanë emergjencë shëndetësore, ose arsye pune.

Shitja me shumicë, industritë, hotelet, shkollat fillore, mbeten të hapura, ndërsa në shkollat e mesme, mësimi zhvillohet online.

 

Check Also

Regjistrimi i të vdekurve dhe Çiçikovët e Covidit

Çapajev GJOKUTAJ- Ditët e fundit politika dhe mediat po diskutojnë për të vdekurit nga Covidi, …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

five × three =