Home / Shendeti / Ushqimet më efektive për të lehtësuar dhimbjen e artritit

Ushqimet më efektive për të lehtësuar dhimbjen e artritit

Shkencëtarët kanë zbuluar mënyrat më efektive që mund të lehtësojnë dhimbjen agonuese, për ata që vuajnë nga osteoarthritis (OA).

Pas analizimit të më shumë se 60 studimeve, studiuesit gjetën se vetëm 1.5 shtesë të vajit të peshkut, ose një gram, në ditë zvogëlon në mënyrë të konsiderueshme dhimbjet e OA duke lehtësuar inflamacionin.

Në studim u gjet se vitamina K, e cila gjendet në kale, spinaq dhe majdanoz, gjithashtu lehtëson simptomat e pacientëve duke promovuar riparimin e eshtrave dhe kërceve.

Hulumtimi shton se në mesin e pacientëve obezë me OA, humbja e peshës ndihmon për të minimizuar dhimbjen duke ulur tendosjen e vënë në nyje, si dhe humbjen e tepruar të peshës duke e lidhur me inflamacionin.

Autori i studimit Profesor Ali Mobasheri, nga Universiteti i Surrey, tha: ‘Mënyra e jetesës duhet të merret parasysh edhe kur përpiqemi të zvogëlojmë dhimbjen e osteoartritit. Pacientët nuk mund të presin mrekulli me ndërhyrje dietike nëse janë mbipeshë dhe pinë shumë duhan’.

OA ndikon deri në 1/3 e njerëzve mbi 45 vjeç në Mbretërinë e Bashkuar. Gjendja shkaktohet nga dobësimi i eshtrave që thyhen me kalimin e kohës.

Check Also

Pija e ftohtë me Çokollatë që thyen në të gjithë Evropën! direkt humbim peshë. Nuk është si cokollatat e tejra

Disa vite më parë nëse dikush do t’ju thoshte se mund të humbni peshë me …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

7 + 14 =