Home / Bota / Turqia ashpërson masat në prag të muajit të Ramazanit, Erdogan: Do të ketë bllokim të plotë…

Turqia ashpërson masat në prag të muajit të Ramazanit, Erdogan: Do të ketë bllokim të plotë…

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan njoftoi sot masa më të rrepta kundër koronavirusit, duke përmendur rritjen e numrit të rasteve në disa qytete me rrezik të lartë në të gjithë vendin.

Sipas Guardian, Erdogan tha se një bllokim i plotë gjatë fundjavës do të ishte në vend gjatë muajit të Ramazanit dhe restorantet do të shërbenin vetëm si shpërndarje dhe marrje. Një shtetrrethim që zbatohet midis orës 21:00 dhe 5 të mëngjesit në të gjithë vendin do të vazhdojë, tha Erdogan.

Turqia aktualisht numëron rreth 3,2 milion të infektuar që nga fillimi i pandemisë dhe 31 mijë viktima. Ndërsa përsa i përket vaksinimit mbi 8.4 milion njerëz kanë marrë një dozë të vaksinës, dhe më shumë se 6.6 milion dozën e dytë, sipas të dhënave të Ministrisë së Shëndetësisë.

Turqia filloi një fushatë masive vaksinimi COVID-19, më 14 Janar duke filluar me punonjës të kujdesit shëndetësor së bashku me zyrtarë të lartë për të inkurajuar besimin e publikut në vaksinat. Turqia deri më tani ka siguruar gati 28 milion doza të vaksinave Sinovac dhe Pfizer-BioNTech.

Check Also

Përleshje masive në Jerusalemin Lindor, mbi 100 persona të plagosur

Një numër personash janë plagosur në përleshjet në Jerusalemin Lindor në mes të aktivistëve hebrenj …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

eleven + nineteen =