Home / Shendeti / Tri shenja që nuk i njihni, por trupi juaj tregon se keni ankth

Tri shenja që nuk i njihni, por trupi juaj tregon se keni ankth

Ritmet e çmendura të jetës së përditshme dhe vrapimi i vazhdueshëm për t’i kapur të gjithë, së bashku me detyrimet e pafundme dhe çdo problem, krijojnë stres. Në fakt, ankthi dhe çrregullimet e tij janë sëmundja më e zakonshme mendore në Shtetet e Bashkuara.

Sipas Shoqatës Amerikane të Ankthit dhe Depresionit, stresi mund të ndodhë në mënyra të pazakonta në trup. Shikoni më poshtë tre prej tyre:

“Zhurma” në veshë

Një studim i botuar në Neuropsikiatrik Disease & Treatment në 2015 zbuloi se njerëzit me tringëllimë në veshët kronikë kishin më shumë të ngjarë të përjetonin ankth. Gjendja mund të shfaqet sikur po ndjeni se veshët tuaj janë të bllokuar, me tinguj të jashtëm që mbyllen.

Dhimbjet e muskujve

Tensioni i muskujve nga shtrëngimi i trupit kur jeni në panik mund të shkaktojë dhimbje të vazhdueshme, edhe nëse nuk duket se ka lidhje fare me gjendjen tuaj mendore. ADAA thotë se dhimbja kronike mund të jetë një simptomë e zakonshme e stresit të rëndë, dhe Harvard Health thekson se ekziston një lidhje midis kushteve kronike të tilla si fibromialgjia dhe stresi, ndoshta për shkak të problemeve nervore që studiuesit nuk i kuptojnë ende.

Këmbët e ngrira

Sipas hulumtimit, njerëzit me ankth kanë tendencë të kenë këmbë të ftohta. Kur trupi aktivizon reagimin e tij ndaj stresit, ai shpesh ngadalëson rrjedhën e gjakut në këmbë dhe krahë, gjë që mund të ju bëjë të ndjeheni të ftohtë, madje të mpirë ose të lodhur.

“Kur jemi në ankth, gjaku devijohet nga zona të panevojshme si stomaku dhe zorrët dhe drejtohet në pjesë të trupit që do të rrisin shanset tona për të mbijetuar”, shpjegon psikologu Dr. Michael Richardson.

Check Also

Dobitë shëndetësore të vajit të peshkut

Vaji i peshkut është i njohur si zvogëlues stresi, ndihmues në kthimin e vigjilencës tek …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

nineteen − 2 =