Home / Aktualitet / Trend i frikshëm në vend/ 1 i vdekur nga Covid-19 në 24 orët e fundit, 81 raste të reja

Trend i frikshëm në vend/ 1 i vdekur nga Covid-19 në 24 orët e fundit, 81 raste të reja

Në deklaratën e sotme për shtyp Ministria e Shëndetësisë bëri bilancin e 24-orëve të fundit. Situata ka vijuar serioze. Kemi pasur trend të lartë me mesatare javore mbi 90 raste. Virusi do të vijojë transmetimin nëse qytetarët nuk respktojnë

E ka humbur jetën një qytetar nga Tirana, në Covid-2 , 80 vjeç. Aktualisht po trajtohene 123 pacientë, 3 pacientë të intubuar, 81 raste raste të reja.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju informon për situatën epidemiologjike të 24 orëve të fundit në vendin tonë.

Sitauta epidemiologjike vijon të paraqitet serioze. Gjatë javës që lamë pas, kishim një trend në rritje të rasteve të konfirmuara pozitive me Covid19, me një mesatare javore rreth 90 raste. Një trend në rritje janë edhe rastet që janë shtruar në spital apo që kanë kërkuar trajtim në terapi intensive.

Të gjithë këta indikatorë tregojnë që virusi do të vijojë transmetimin e tij nëse qytetarët nuk ndërgjegjësohen për të respektuar rregullat e vendosura, për të mbajtur maskën detyrimisht në ambientet e mbyllura, për të ruajtur distancimin social, dhe bizneset duke zbatuar protokollet e miratuara.

Check Also

Ndërroi jetë nga Covid-19/ Mesazhet prekëse nga kolegët e Marko Bellos…

Janë trishtuar të gjithë këtë mëngjes nga humbja e beftë e ndarja para kohe nga …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

16 + twenty =