Home / Aktualitet / Tërmeti shkatërrimtar shkakton numër të konsiderueshëm viktimash dhe të lënduarish në Indonezi

Tërmeti shkatërrimtar shkakton numër të konsiderueshëm viktimash dhe të lënduarish në Indonezi

Një tërmet me manitudë 6.0 i shkallës Richter ka goditur afër Indonezisë, duke vrarë të paktën shtatë njerëz dhe duke dëmtuar ndërtesat në ishullin kryesor të Java.

Sipas Shërbimit Gjeologjik të SH.B.A.-së (USGS), tërmeti goditi në orën 2 pasdite. koha lokale e shtuna vetëm në jug të Java, ishulli më i madh i vendit.

USGS tha se madhësia e tërmetit ishte 6.0, por agjencia kombëtare e lajmeve në Indonezi raporton një magnitudë prej 6.7.

Stacioni radiofonik “All India” raportoi se shtatë persona vdiqën, dy u plagosën rëndë dhe 10 të tjerë pësuan lëndime të lehta si rezultat i tërmetit.

Disa ndërtesa – përfshirë shtëpitë, zyra e qeverisë së rrethit Blitar, xhamitë dhe ndërtesat e shkollave – u dëmtuan.

Tërmeti nuk ka nxitur paralajmërime për tsunami, por zyrtarët qeveritarë lëshuan një paralajmërim të Shtunën se rrëshqitjet e tokës dhe përmbytjet mund të jenë të afërta.

Në fillim të kësaj jave, Indonezia lindore u godit nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e dheut që vranë më shumë se 40 njerëz dhe la dhjetra të zhdukur.

Deri të Premten, numri i të vdekurve nga përmbytjet kishte arritur në 71, dhe pesë njerëz ishin ende të zhdukur.

Check Also

Çfarë ndodhi mbrëmë në qiellin e Shkodrës? Meteorologu shpjegon fenomenin e çuditshëm

Qyteti i Shkodrës dhe zonat përreth u zbardhen nga breshëri pas reshjeve që zgjatën disa …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

4 × three =