Home / Aktualitet / Tërmeti shkatëron spitalin në Kroaci/ Nënat me foshnjet në duar përfundojnë në rrugë

Tërmeti shkatëron spitalin në Kroaci/ Nënat me foshnjet në duar përfundojnë në rrugë

Tërmeti me magnitutë 6.4 që goditi Kroacinë ditën e sotme, ka shkaktuar  dëme të shumta edhe nëpër spitale. Mediat vendase kanë publikuar disa nga pamjet në të cilat ndodhet konktretisht spitali i Zagrebit, ku shihen pacientët dhe stafi mjekësor të dalë në rrugë.

Pas tërmetit disa pjej tyre u mblodhën përpara Spitalit Holy Spirit, ku shihen të qëndrojnë në barrela, ndërsa ka edhe nëna me fëmijë të vegjët që qëndrojnë të mbuluar me batanie jashtë spitalit nën teperaturat e ftohta të dimërit.

Sipas infromacioneve, njoftohet se rreth 20 persona kanë mbetur të plagosur, ndërsa një vajzë vetëm 12 vjeç ka humbur jetën shkak i tërmetit shkatrimtar. Nga forca e madhe goditës në disa zona të qyteti ka pasur të çara edhe në asfaltin e rrugëve.

Pas tërmetit drejtori  i spitalit të Sisakut, Tomislav Dujmenović, iu shpreh për HRT se dëmet në spitalin e këtij qarku nga tërmeti i dhunshëm janë të mëdha.

“E gjithë njësia e mjekësisë së brendshme, Njësia e Kujdesit Intensiv, kirurgjia, gjinekologjia u shkatërrua. Mund të thuhet se ka mbetur vetëm ndërtesa e re. Ne po i zhvendosim të gjithë pacientët në ndërtesën e re. Pjesa më e madhe e shkatërruar nuk është më për përdorim.” – tha Tomislav Dujmenović.

Check Also

I moshuari rrëfen bisedën me hajdutët: “Kam vetëm 100 mijë lekë nga pensioni”

“Autorët na lidhën sytë dhe na dhunuan për rreth 1 orë”. Kështu deklaron i moshuari …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

4 × 5 =