Home / Aktualitet / Tërmet i fuqishëm me magnitudë 6.9 godet këtë shtet, alarm për cunam, evakuohen banorët

Tërmet i fuqishëm me magnitudë 6.9 godet këtë shtet, alarm për cunam, evakuohen banorët

Një tërmet me magnitudë 6.9 të shkallës rihter goditi Zelandën e Re ditën e sotme. Lëkundja u regjistrua herët në mëngjes të Premten 5 Mars 2021 në 1:27 të mëngjesit me kohën lokale, në një thellësi të ndërmjetme prej 81.8 km nën sipërfaqe.

Ngjarja u regjistrua nga Komisioni i Tërmeteve dhe Gjeologjisë (GeoNet) e Zelandës së Re, agjencia e parë sizmologjike që e raportoi atë.

Bazuar në të dhënat paraprake sizmike, tërmeti u ndje gjerësisht nga pothuajse të gjithë në zonën e epiqendrës.

Lëkundje e moderuar ka të ngjarë të ketë ndodhur në Ruatoria që ndodhet 103 km nga epiqendra.

Check Also

Nga lajmet për ndarjen me Shkëlzenin te marrëdhënia me ish-Kryeministrin, flet Armina Mevlani

Armina Mevlani prej disa vitesh tashmë po shijon romancën me djalin e ish kryeministrit të …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

two × three =