Home / Aktualitet / Tërheqja tentativë e Turqisë, kompensohet me njohjen nga Vatikani të Kosovës

Tërheqja tentativë e Turqisë, kompensohet me njohjen nga Vatikani të Kosovës

Gëzim Basha/

Marrëveshja në Shtëpinë e Bardhë u bë për të manifestuar fuqishëm përkushtimin e SHBA-së në favor të pavarsisë, sovranitetit dhe integritetit territorrial të Kosovës.

Dakordësimi për përfshirje të Kosovës në Shengenin Ballkanik, njohja e passaportave, diplomave, targave dhe kartave të saj të identitetit, është njohje nga Serbia e realitetit me emrin Republika e Pavarur e Kosovës.

Kosova fitoi tashmë njohjen nga Izraeli, e vetmja demokraci e industrializuar e Lindjes së Mesme.

Serbisë i mbetet vetëm mbështetja e Autoritetit Palestinez 🙂

Tërheqja tentative e Turqisë pritet të kompensohet me njohjen nga Vatikani!

Check Also

Dalin shifrat e fundit/ Ja sa viktima dhe raste të reja me COVID-19 u shënuan në vend gjatë 24 orëve

Tre persona kanë humbur jetën nga koronavirusi në 24 orët e fundit në vend, duke …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

seventeen − 17 =