Home / Aktualitet / Tentuan të blinin gjysmën e Venecias, zbardhen emrat e 13 trafikantëve shqiptarë

Tentuan të blinin gjysmën e Venecias, zbardhen emrat e 13 trafikantëve shqiptarë

Një megaoperacion antidrogë është zhvilluar nga Policia e Venecias në zemër të qytetit të lagunës më 30 Mars të 2021.

Në operacion kanë marrë pjesë mbi 100 policë që i përkasin Skuadrave Lëvizëse të rrethit Veneto të koordinuara nga Shërbimi Qendror Operacional i Departamentit të Sigurisë Publike.

Sipas mediave italiane, trembëdhjetë personat e arrestuar ishin të gjithë me origjinë shqiptare, shumë prej të cilëve punonin në qendrën historike të lagunës, duke përfituar nga mbulimi i një pune normale për të qenë në gjendje të lëviznin të pashqetësuar midis kanaleve dhe rrugëve të Venecias.

Hetimet zgjatën një vit, të drejtuar nga Prokuroria e Anti-Mafias të Qarkut të Venecias dhe bënë të mundur sigurimin e provave në një grup të organizuar që menaxhonte trafikun dhe shitjen e kokainës të destinuar për në qendrën historike të qytetit të lagunës dhe më gjerë, gjithashtu në Mestre dhe Marghera.

Personat e arrestuar, në ekzekutim të urdhrit të paraburgimit të lëshuar nga gjyqtari hetues Massimo Vicinanza, janë 11, njëri prej të cilëve në arrest shtëpie dhe të tjerët në burg. Përveç Bushpepës, zëvendësi i tij, Erjon Tusha, 33 vjeç, të dy me banim në Mestre. Në pranga ra edhe një kushëri tjetër: Erald Tusha, 32 vjeç, Salih Dauti, 33 vjeç, Fation Caushaj, 29 vjeç, Gasper Maklaj, 30 vjeç, Skelzen Meshi, 32 vjeç, Toulan Osmani, 35 vjeç, Emiljano Sterkaj, 34 vjeç, Brunilde Tusha, 30 vjeç dhe Olsi Veizi, 29 vjeç Të tjerët janë në kërkim.

Gjatë operacionit u sekuestruan 3 kilogramë kokainë me një shkallë pastërtie 80% (shumë e lartë) dhe një kilogram e gjysmë marihuanë. Një fluks i dukshëm droge mbërriti në qendrën historike të Venecias dhe në kontinent, me lidhje gjithashtu nga Milano. Disa kile kokainë në muaj sipas asaj që hetuesit kanë mundur të përcaktojnë sasinë. Nga 16 persona për të cilat urdhëresat janë lëshuar në përgjithësi, shoqata kriminale që synon shitjen e substancave narkotike kontestohet me 9.

Ata mbanin drogë me anije të vogla në qendrën historike të lagunës, doza kokaine dhe marijuanë që shpërndaheshin në vendet e vendosura dhe në shtëpi. Në bazë të hetimeve,  konsumatorë ishin disa venecianë të cilët furnizoheshin nga një nivel i dytë, i përbërë nga shtetas shqiptarë. Njëri, në veçanti, operonte si një transportues uji dhe e fshehu drogën në arka me fruta e perime.

Check Also

Kryeministri Rama jep medalje ari për nxënësit me rezultate të shkëlqyera, i riu ‘ia plas në sy’: Shyqyr që erdhën zgjedhjet…

Kryeministri Edi Rama dhe ministrja Evis Kushin kanë dorëzuar medalje për gjimnazistët ekselent. Teksa ia …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

seven − two =